اختلاف بین آمریکا و عراق بر سر آمار میزان تلفات

حمله در عراق
Image caption تعداد حملات پیکارجویان و میزان خشونت هادر عراق افزایش یافته است

دولت آمریکا نظر مقامات عراق مبنی بر اینکه ماه ژوئیه مرگبار ترین ماه طی دو سال اخیر در عراق بوده را رد کرده است.

مقامات ارتش آمریکا می گویند در ماه ژوئیه ۲۲۲ عراقی کشته شده اند در حالی که بر اساس آماری که اخیرا دولت عراق منتشر کرده، طی این ماه بیش از دو برابر این تعداد یعنی ۵۳۵ شهروند عراقی جان خود را از دست داده اند.

مقامات آمریکایی آمار خود را پس از آن اعلام کردند که ارقام منتشر شده توسط دولت عراق باعث افزایش این نگرانی شد که شورشیان با بهره برداری از خلا سیاسی ایجاد شده پس از انتخابات در عراق، در حال قدرت گرفتن هستند.

در انتخابات عمومی عراق که در ماه مارس برگزار شد، هیچ یک از نامزدهای انتخاباتی نتوانستند به اکثریت قاطع دست یابند.

آمار رسمی عراق نشان می دهد که در طی ماه گذشته و در جریان حملات انفجاری و دیگر حملات ۵۳۵ نفر کشته و ۱۰۰۰ نفر نیز مجروح شده اند.

به دنبال برگزاری انتخابات عمومی عراق، تعداد حملات پیکارجویان و همچنین میزان خشونت های اعمال شده از جانب آنها افزایش یافته است.

مقامات آمریکا هیچ توضیح مشخصی نداده اند که چرا آمار ارایه شده توسط دولت عراق در مورد میزان تلفات در این کشور، با آمار مشابه ارایه شده توسط واشنگتن تفاوتی چشمگیر دارد.

واشنگتن و بغداد علاوه بر اختلاف نظر در مورد میزان تلفات در ماه ژوئیه در عراق بر سر میزان افراد مجروح شده در همین ماه نیز با هم توافق ندارند.

بر اساس آمار مقامات عراق بیش از هزار شهروند این کشور در ماه ژوئیه مجروح شده اند، این در حالی است که مقامات آمریکا شمار مجروحان را ۷۸۲ نفر اعلام کرده اند.

ارتش آمریکا در بیانیه ای تاکید کرده است که " این ادعا که ژوئیه ۲۰۱۰ مرگبارترین ماه در عراق از ماه مه ۲۰۰۸ تا کنون بوده، نادرست است."

بن بست سیاسی

احزاب سنی، شیعه و کرد که در جریان انتخابات بیشترین کرسی ها را کسب کرده اند هنوز بر سر انتخاب نخست وزیر آینده این کشور به توافق نرسیده اند.

ایاد علاوی، نخست وزیر پیشین عراق و نوری مالکی، نخست وزیر کنونی این کشور، بر این باورند که هر یک بهترین گزینه برای رهبری کشوری هستند که هنوز درگیر جنگ است.

در انتخابات سراسری عراق در ماه مارس، ائتلاف تحت رهبری ایاد علاوی که متشکل از سنی های سکولار است، دو کرسی بیشتر از ائتلاف حکومت قانون، در مجلس به دست آورد.

حتی با ائتلاف احزاب حکومت قانون به رهبری نوری مالکی، نخست وزیر عراق و ائتلاف ملی عراق به رهبری عمار حکیم، تعداد کرسی هایی که مجموعه این دو گروه در پارلمان به دست آوردند، چهار کرسی کمتر از تعدادی بود که برای تشکیل دولت نیاز است.

Image caption بر اساس آمار مقامات عراق بیش از هزار شهروند این کشور در ماه ژوییه مجروح شده اند، این در حالیست که مقامات آمریکا شمار مجروحان را ۷۸۲ نفر اعلام کرده اند.

برای تشکیل دولت مستقل و کسب اکثریت مطلق در مجلس، به دست آوردن ۱۶۴ کرسی از ۳۲۵ کرسی لازم است.

هیو سایکس، خبرنگار بی بی سی در بغداد، می گوید مردم عراق از این بن بست سیاسی خسته شده اند.

به گفته او هوا در عراق بسیار گرم است و برخی روزها دمای هوا به بالای ۵۰ درجه هم می رسد با این حال برق همواره قطع می شود که باعث اعتراضاتی از سوی مردم شده است.

خبرنگار بی بی سی در بغداد می گوید به نظر می رسد که خشونت جایگزین خلا سیاسی شده است.

مطالب مرتبط