بیستمین سالگرد اشغال کویت توسط عراق

صدام حسین در یک اردوگاه نظامی در کویت پس از اشغال این کشور توسط عراق
Image caption ماموران اطلاعاتی عراق پس از اشغال کویت در تعقیب آن دسته از شهروندان کویت بودند که با خاندان حکومتی الصباح، دولت و یا جنبش خود جوش مقاومت ارتباط داشتند.

دقیقا ۲۰ سال پیش در دوم اوت سال ۱۹۹۰ نیروهای عراق کشور همسایه خود کویت را اشغال کردند.

سربازان و تانکها و هلیکوپترهای عراق به فرمان صدام حسین رییس جمهوری وقت این کشور با عبور از مرز در عرض چند ساعت همسایه کوچک خود را تصرف کرده و کنترل آن را در دست گرفتند.

در زمان این حمله گرمای سوزان تابستان در حاشیه خلیج فارس بیداد می کرد و کویت تقریبا نیمه متروک بود.

بسیاری از شیوخ ، تجار و شهروندان عادی این امیرنشین ثروتمند و غنی از نفت برای در امان ماندن از گرما به جاهای خنک تری مثل قاهره و لندن سفر کرده بودند.

در هنگام ورود نیروهای عراقی به کویت ارتش کوچک این کشور چنان با سرعت به زانو در آمد که حتی تانکهایی که کویت از یوگوسلاوی خریداری کرده بود، هیچکدام فرصت حرکت نیافتند.

هفت ماهی که کویت تحت اشغال عراق بود، برای اغلب شهروندان آن کشور دورانی پر از ترس و وحشت بود و ماموران اطلاعاتی عراق در این مدت برای دستگیری آن دسته از شهروندان کویت که با خاندان حکومتی الصباح، دولت و یا جنبش خود جوش مقاومت ارتباط داشتند، آنها را تعقیب می کردند.

نهایتا در ۱۷ ژانویه سال ۱۹۹۱ نیروهای ائتلاف تحت رهبری آمریکا با آغاز عملیاتی نظامی تحت عنوان طوفان صحرا برای آزاد سازی کویت به عراق حمله کردند و کویت در فوریه همان سال آزاد شد.

عراق از زمان شکست در جنگ خلیج فارس و عقب نشینی از کویت ناچار شده است میلیاردها دلار به کویت غرامت بپردازد.

اما با وجود آنکه ۲۰ سال از اشغال کویت توسط عراق می گذرد، برای بسیاری از شهروندان مسن تر کویتی آسان نیست که اقدامات عراق را ببخشند و یا به فراموشی بسپارند.

روابط بین این دو کشور همسایه همچنان تنش آلود است و حتی برخی از مقامات و شخصیتهای برجسته کویتی یمن را که بطور ضمنی از حمله عراق به کویت حمایت کرده بود، نمی بخشند.