بازبینی مقررات صدور روادید تحصیلی در بریتانیا

بازبینی مدارک در هنگام ورود به بریتانیا
Image caption دولت بریتانیا می گوید می خواهد با بازبینی نحوه صدور روادیدهای دانشجویی اطمینان حاصل کند که کسی از نظام فعلی صدور روادید سو استفاده نمی کند.

به دنبال افزایش آمار دانشجویان خارجی در بریتانیا به میزان بیش از ۳۰ درصد، دولت این کشوراعلام کرده است که تصمیم دارد نحوه صدور روادید تحصیلی را مورد بازبینی قرار دهد.

آمار رسمی جدید حاکیست که در طی سال گذشته بیش از ۳۰۰ هزار دانشجو از خارج از اتحادیه اروپا برای تحصیل در دانشگاهها و موسسات آموزشی بریتانیایی ثبت نام کرده اند.

دولت بریتانیا می گوید می خواهد با بازبینی نحوه صدور روادید تحصیلی اطمینان حاصل کند که کسی از نظام فعلی صدور روادید سو استفاده نمی کند.

دمیان گرین وزیر امور مهاجرت در دولت بریتانیا می گوید قصد دارد محدودیتهای جدیدی وضع کند تا فقط کسانی که واقعا قصد تحصیل دارند بتوانند روادید تحصیلی دریافت کند و نه کسانی که برای ورود به بریتانیا از بهانه تحصیل استفاده می کنند.

در ۱۲ ماه گذشته شمار کسانی که با روادید تحصیلی وارد بریتانیا شده اند، ۷۵ هزار نفر افزایش یافته است.

دولت بریتانیا می گوید تصمیم دارد پیش از وضع محدودیتهای جدید، در هفته ها و ماههای آتی ارزیابی دقیقی و مفصلی را در این زمینه صورت دهد.

پیشتر در سال جاری به دنبال افزایش چشمگیر متقاضیان تحصیل در بریتانیا از نپال، بنگلادش و شمال هند، بریتانیا صدور روادید برای متقاضیان در این کشورها را به حال تعلیق در آورد.

بر اساس مقرراتی که دولت سابق بریتانیا وضع کرده بود، تمام متقاضیان تحصیل در زمینه زبان انگلیسی می بایست پیش از ورود به بریتانیا توانایی تکلم به این زبان را می داشتند.

اما یک گروه به نمایندگی صدها موسسه و مدرسه آموزش زبان انگلیسی در بریتانیا با "مضحک" خواندن این سیاست، به دادگاه عالی بریتانیا شکایت کردد و نهایتا هم حکم دادگاه به نفع این گروه صادر شد.