درگیری مرگبار ارتش‌های اسرائیل و لبنان

نیروی یونیفیل و سرباز ارتش لبنان
Image caption یک عضو نیروهای پاسدار صلح سازمان ملل به همراه سرباز ارتش لبنان در نواحی مرزی با اسرائیل

درگیری میان نظامیان لبنانی و اسرائیلی در مرز دو کشور دست کم پنج کشته و چند زخمی برجای گذاشت.

سه نظامی لبنانی و یک افسر اسرائیلی در این درگیری جان خود را از دست دادند و چهار نظامی لبنانی و دست کم یک نظامی اسرائیلی نیز زخمی شدند.

عساف ابورحال، خبرنگار روزنامه لبنانی الاخبار تنها کشته غیرنظامی درگیری است، تنها مجروح غیرنظامی درگیری نیز علی شعیب، خبرنگار المنار، شبکه تلویزیونی حزب الله لبنان است که جراحتهای سطحی برداشته است.

درگیری هنگامی آغاز شد که یگان مهندسی ارتش اسرائیل در حال نصب دوربینهای مداربسته در نوار مرزی بود.

بنابر گزارشها، ارتش اسرائیل از دو روز پیش از طریق نیروهای پاسدار صلح سازمان ملل متحد (یونیفیل) خواستار عبور نفرات مهندسی اش برای نصب دوربینهای مداربسته شده بود اما ارتش لبنان این درخواست را رد کرده بود.

با این حال، نفرات اسرائیلی بدون توجه به مخالفت طرف لبنانی، امروز (سه شنبه، سوم اوت) از طریق جرثقیل از بالای حصار مرزی عبور و نصب دوربینها را آغاز کردند.

اسرائیلیها برای باز کردن میدان دید یکی از دوربینها قصد داشتند درختی را که در مسیر دید دوربین قرار گرفته بود قطع کنند که با مخالفت مردم محلی و نظامیان لبنانی مواجه شدند و درگیری آغاز شد.

ارتش لبنان اعلام کرده که بنابر دستوری که از فرماندهی ارتش داشته، اقدام اسرائیلیها را تجاوز مرزی دانسته و بسوی آنان آتش گشوده است.

نیروهای اندونزیایی پاسدار صلح سازمان ملل بلافاصله در محل حاضر شدند و کوشیدند طرفین را به آرامش فرابخوانند اما تلاششان بی فایده بود.

طی درگیری، یک فروند تانک اسرائیلی بسوی نظامیان لبنانی آتش گشود که گلوله های آن به خانه های روستای عدیسه اصابت کرد که در کنار نوار مرزی قرار دارد و خساراتی به دو این روستا وارد آورد.

هلیکوپترهای اسرائیلی نیز از بالا به مواضع ارتش لبنان شلیک کردند.

با اینکه تیراندازی پایان یافته اما فضای منطقه همچنان تنش آلود است و هلیکوپترها و هواپیماهای نظامی اسرائیلی در آسمان جنوب لبنان به گشت زنی مشغولند.

درگیری میان ارتشهای اسرائیل و لبنان طی چهار سال اخیر بی سابقه است.

اسرائیلیها لبنان را آغاز کننده حمله قلمداد کرده اند و آویگدور لیبرمن وزیرخارجه اسرائیل از سفیر این کشور در سازمان ملل خواسته است شکوایه ای علیه لبنان تقدیم دبیرکل این سازمان کند.

در مقابل، رئیس جمهور لبنان اقدام اسرائیلیها را نقض قطعنامه آتش بس میان اسرائیل و لبنان دانسته و قصد دارد از اسرائیل به نوبه خود به سازمان ملل شکایت کند.

مصر و سوریه هم اسرائیل را در این ماجرا مقصر دانسته و محکوم کرده اند.

درگیری امروز چهار روز پس از آن رخ داد که سران کشورهای عربستان سعودی و سوریه طی نشستی در بیروت اعلام کردند که در مقابل هرگونه تهدید خارجی علیه لبنان، در کنار این کشور خواهند بود.

موضع حزب الله

حزب الله لبنان هنوز در مورد درگیری امروز موضعی اتخاذ نکرده اما قرار است ساعت هشت و نیم امشب (شش و نیم به وقت گرینویچ) سید حسن نصرالله دبیرکل حزب الله برای هوادارانش که در استادیوم الرایه در حومه جنوبی بیروت گردخواهند آمد سخنرانی زنده تلویزیونی کند.

این سخنرانی از پیش برنامه ریزی شده و قرار بود در آن، موضع حزب الله در قبال دادگاه رسیدگی کننده به پرونده ترور رفیق حریری، نخست وزیر لبنان و امکان احضار افرادی از حزب الله به عنوان مظنون به این دادگاه مطرح شود.

اما انتظار می رود درگیری امروز باعث تغییر محور سخنرانی سید حسن نصرالله شود.

مطالب مرتبط