ترکیه با احضار سفیر اسرائیل به سخنان اهود باراک اعتراض کرد

اهود باراک
Image caption وزارت خارجه ترکیه ناخرسندی خود را از سخنان اهود باراک اعلام کرده است

وزارت خارجه ترکیه با احضار سفیر اسرائیل در این کشور نسبت به اظهارات اهود باراک، وزیر دفاع اسرائیل در مورد رئیس جدید سازمان اطلاعاتی ترکیه واکنش نشان داد.

اهود باراک، وزیر دفاع اسرائیل چند روز پیش طی سخنانی در جمع فعالان حزب کارگر از این مساله که رئیس جدید سازمان اطلاعات ترکیه می تواند اطلاعات محرمانه در اختیار ایران قرار دهد، ابراز نگرانی کرده بود.

طبق اظهارات آقای باراک که بخشی از آن در رادیو ارتش اسرائیل منعکس شد، او از انتصاب هاکان فیدان، به عنوان رئیس سازمان اطلاعات ترکیه (میت) ابراز نگرانی کرده و او را "دوست ایران" خوانده بود.

او گفته بود که آقای فیدان می تواند اسراری را که اسرائیل با ترکیه در میان گذاشته، طی ماه های آینده در اختیار ایران قرار دهد.

وزارت خارجه ترکیه با احضار گابی لوی، سفیر اسرائیل در ترکیه ناخرسندی خود را از سخنان اهود باراک اعلام کرده است.

هاکان فیدان ۴۲ ساله، پیش از این به عنوان مشاور سیاست خارجی رجب طیب اردوغان فعالیت می کرد. او همچنین نماینده ترکیه در آژانس بین المللی انرژی اتمی بود.

آقای فیدان همچنین در هیات مذاکره کننده ترکیه با ایران و برزیل برای حل مناقشه اتمی ایران شرکت داشت.

روابط ترکیه و اسرائیل طی ماه های اخیر با تنش همراه بوده است.

دو کشور برای سال ها متحدان نزدیک بوده اند اما جنگ غزه و درگیری لفظی رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه و شیمون پرز، رئیس جمهور اسرائیل در اجلاس داووس این روابط را تحت الشعاع قرار داده است.

حمله اخیر اسرائیل به کشتی های امدادی عازم غزه و کشته شدن9 تبعه ترکیه که با واکنش تند ترکیه مواجه شد، منجر به وخیم تر شدن روابط دو کشور شد.

طی این سال ها، ترکیه تنها متحد اسرائیل در جهان اسلام به شمار رفته و روابط نزدیک با این کشور، برای اسرائیل از اهمیت خاصی برخوردار است.

مطالب مرتبط