صلحبانان سازمان ملل: مرزبانان اسرائیلی وارد خاک لبنان نشده بودند

صلحبان سازمان ملل
Image caption صلحبانان سازمان ملل ادعای لبنان در مورد عبور اسرائیلیان از مرز را رد کرده اند

در حالیکه درگیری در مرز اسرائیل و لبنان واکنش هایی از جمله از سوی مقامات ایرانی را در پی داشته، صلحبانان سازمان ملل در گزارش پیرامون این واقعه ورود نظامیان اسرائیلی به خاک لبنان را رد کرده اند.

روز چهارشنبه، 13 مرداد (4 اوت)، صلحبانان سازمان ملل متحد در گزارشی پیرامون درگیری مرزی روز سه شنبه بین نیروهای اسرائیلی و لبنانی گفته اند که هنگام آغاز زدوخورد بین دو طرف، نظامیان اسرائیلی در داخل مرز این کشور فعالیت داشتند و از مرز عبور نکرده بودند.

گزارش صحلبانان سازمان ملل حاکی از آن است که درگیری زمانی آغاز شد که نظامیان اسرائیلی، به منظور از میان برداشتن موانع دیدبانی مرزی، به هرس کردن و قطع درختانی در داخل خاک اسرائیل و نزدیکی مرز با لبنان مشغول بودند.

ارتش لبنان گفته بود که تنها پس از آنکه نظامیان اسرائیلی از مرز دو کشور عبور کردند، مرزبانان لبنانی برای مقابله با آنان به پرتاب نارنجک مبادرت کردند و نیروهای اسرائیلی هم در مقابل، پاسگاه های نظامی و ساختمان های غیرنظامی واقع در داخل خاک لبنان را هدف تیراندازی مسلسل و آتشباری تانک قرار داند.

در مقابل، اسرائیل تاکید داشته است که تک تیراندازان لبنانی از آن سوی مرز، گروهی از نظامیان اسرائیلی را هدف قرار دادند و واحدهای اسرائیلی نیز به مقابله به مثل پرداختند و مواضع نظامیان لبنانی را زیر آتش گرفتند.

ارتش اسرائیل برای اثبات نظر خود، گروهی از خبرنگاران را به نقطه ای واقع در یکصد متری داخل مرز برد و لکه های خود را در پاسگاهی که محل کشته و زخمی شدن نظامیان خود معرفی کرده به آنان نشان داده است.

در زد و خورد روز سه شنبه، که سنگین ترین درگیری نظامی دو طرف از زمان خاتمه جنگ ارتش اسرائیل و شبه نظامیان حزب الله در سال 2006 محسوب می شود، یک افسر ارشد اسرائیلی، دو نظامی و یک خبرنگار لبنانی کشته و چند نظامی و غیرنظامی دیگر هم در دو سوی مرز زخمی شدند.

Image caption درگیری روز سه شنبه سنگین ترین برخورد اسرائیل و لبنان در چهار سال اخیر بوده است

به گفته منابع اسرائیلی، در اثر تیراندازی از داخل خاک لبنان، یک سرهنگ ارتش از ناحیه سر هدف اصابت گلوله قرار گرفت و از پای در آمد و یک افسر دیگر از ناحیه سینه به شدت زخمی شد.

شامگاه گذشته، شورای امنیت سازمان ملل در یک جلسه اضطراری، به بررسی برخورد نظامی در مرز لبنان و اسرائیل پرداخت.

در پایان این جلسه، شورای امنیت از هر دو طرف خواست تا خویشتنداری به خرج دهند و از دست زدن به هرگونه اقدامی که باعث وخامت بیشتر اوضاع شود خودداری کنند.

در آخرین خبر در مورد تشنج در مرز لبنان و اسرائیل، شاهدان عینی گفته اند که نظامیان اسرائیلی صبح روز چهارشنبه هم با استفاده از یک جرثقیل، درخت تنومندی واقع در در نزدیکی مرز با لبنان را قطع کردند و به هرس کردن درختان دیگری در منطقه ادامه می دهند.

کابینه امنیتی اسرائیل هم در جلسه ای در روز چهارشنبه، تحولات اخیر در مرز مشترک با لبنان را مورد بررسی قرار داد اما از نتیجه این جلسه گزارشی منتشر نشده است.

حمایت ایران و حزب الله

به گفته منابع خبری، شبه نظامیان حزب الله که معمولا در مناطق مرزی با اسرائیل رفت و آمد می کنند، در درگیری روز سه شنبه مداخله ای نداشتند.

با اینهمه، ساعاتی بعد، سید حسن نصرالله، دبیرکل این گروه، در یک سخنرانی که از طریق تماس ویدیو در جمع چند هزار تن از هواداران این گروه پخش می شد، با محکوم کردن تجاوز نظامی اسرائیل، آمادگی شبه نظامیان حزب الله را برای حمایت از ارتش لبنان را اعلام داشت.

نصرالله گفت در هر محلی که ارتش لبنان هدف تهاجم قرار گیرد، نیروهای حزب الله ساکت، آرام و بی تحرک نخواهند ماند.

به گفته منابع دولتی لبنان، پس از این درگیری، بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه که اخیرا همراه با پادشاه عربستان سعودی به لبنان سفر کرده بود، با میشل سلیمان، رئیس جمهوری لبنان، تماس تلفنی گرفت و با او گفتگو کرد.

همچنین سعد حریری، نخست وزیر لبنان که چند ماه پیشتر، از امکان تهاجم نظامی اسرائیل به این کشور سخن گفته بود، در تماس تلفنی با شماری از رهبران جهان از جمله نیکلاس سارکوزی، رئیس جمهوری فرانسه، آنچه را که "اقدامات تهاجمی اسرائیل علیه لبنان و ارتش این کشور" می خواند برای آنان تشریح کرد.

Image caption احمدی نژاد ضعف اسرائیل را عامل بروز درگیری مرزی دانسته است

درتهران نیز، محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری، در تماس تلفنی با میشل سلیمان در باره این واقعه با او گفتگو کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، آقای احمدی نژاد در این گفتگو با "تسلیت شهادت جمعی از مردم رشید لبنان"، ارتش اسرائیل را عامل آغاز درگیری دانست و گفت که انگیزه حمله اسرائیل "ناامیدی، سرخوردگی و بی برنامگی این رژیم است" و خواستار واکنش سریع جامعه بین المللی علیه این کشور شد.

وی گفت که این اقدام نشان می دهد که اسرائیل در پی صلح نیست بلکه "قصد دارد موضع اعراب را در منطقه تضعیف کند و البته همه اینها از روی ضعف و درماندگی است."

محمود احمدی نژاد با ابراز این نظر که حکومت اسرائیل "با بحران مشروعیت" مواجه شده و اقدام در حمله به لبنان، این بحران را تشدید خواهد کرد، اعلام کرد که جمهوری اسلامی همواره از دولت و ملت لبنان حمایت می کند و گفت "ملت ایران همواره در کنار دولت و ملت شجاع لبنان قرار خواهد داشت."

آقای احمدی نژاد همچنین در گفتگویی با بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه، اظهار داشت که "با وجود تکاپوی دشمنان، شرایط دو کشور و خط مقاومت از لبنان و سوریه تا ایران مستحکم تر از گذشته شده است."

به گزارش تلویزیون دولتی ایران، آقای احمدی نژاد در این تماس تلفنی گفت که هر نوع اقدام اسرائیل "در تجاوز به حقوق سایر ملت ها به نفع مقاومت و ملت های منطقه تمام خواهد شد به نحوی که امروز وضع مقاومت بسیار مطلوب تر از گذشته است."

سوریه و ایران از حامیان اصلی جنبش مقاومت حزب الله محسوب می شوند.

در خبری دیگر در همین زمینه، منوچهر متکی، وزیر امور خارجه نیز با ابراز این نظر که "رژیم صهیونیستی مدتهاست که مرده است" آنچه را که تهاجم اسرائیل به جنوب لبنان می خواند محکوم کرد و گفت که نیروی پاسدار صلح سازمان ملل یا فرماندهی آن باید در این زمینه پاسخگو باشد.

مطالب مرتبط