بی پی می گوید در مهار نشت نفت موفق شده است

بی پی می گوید عملیات مهار چاه نشت کننده نفت در خلیج مکزیک موفقیت آمیز بوده و گامی مهم در جهت مسدود کردن دائمی آن برداشته شده است.

یک نوع گل مخصوص به نام 'گل حفاری' به سر چاه تزریق شده است که نفت را به داخل محل ذخیره پس می زند. بعد از این فرآیند سر چاه را با سیمان پر خواهد شد.

شرکت بی پی کار تزریق گل حفاری را ساعت 8 شب سه شنبه به وقت گرینویچ (سوم اوت) آغاز کرد تا بتواند با فشار نفت که از بستر دریا متوجه سمت بالا است، مقابله کند.

دولت آمریکا تخمین می زند که تا پیش از مهار موقتی چاه در ماه گذشته، 4.9 میلیون بشکه نفت از آن نشت کرده است , و تنها 800 هزار بشکه جمع آوری شد.

شیلا ویلیامز، سخنگوی بی پی گفت که در حال حاضر گل حفاری، نفت را در محل ذخیره نگه داشته است.

به گزارش نیویورک تایمز، دولت آمریکا قرار است روز چهارشنبه اعلام کند که تقریبا سه چهارم نفت نشت شده تبخیر و در هوا پراکنده شده و یا مجددا جمع آوری شده است.

بنا به گزارش این روزنامه، تنها 26 درصد از نفت نشت شده در آب و به سمت ساحل شناور است که ممکن است موجب مشکلات جدیدی شود. اما دانشمندان دولت فدرال معتقدند که بیشتر آن به شکل یک مایع درخشنده در سطح آب است که به سرعت در حال تبخیر و تجزیه شدن است.

نشت چاه روز 21 آوریل پس از وقوع انفجاری در سکوی متصل به آن که مرگ 11 کارگر را به همراه داشت شروع شد.

ارزیابی تازه ای از میزان نشت نفت نشان می دهد که نفت ریخته شده به دریا از تخمین های قبلی بیشتر است. تعیین میزان نشت اهمیت زیادی دارد زیرا به کمک آن می توان خسارات زیست محیطی و همچنین پولی که بی پی باید بابت غرامت بپردازد را مشخص کرد.

نشت اخیر از نشت سال 1979 "ایکستاک" در خیلج مکزیک که 3.3 میلیون بشکه نفت طی آن به دریا ریخت بیشتر است.

تنها مورد بدتر از این حادثه به رهاسازی عامدانه هشت میلیون بشکه نفت در خلیج فارس توسط نیروهای عراقی در جریان جنگ سال 1991 مربوط می شود.

ضرر بی سابقه

تاد الن فرماندهی که عملیات واکنش به نشت نفت را به عهده دارد گفت صرف نظر از اینکه تزریق سیمان پس از فرآیند خفه کردن چاه انجام خواهد شد یا نه، کار حفر یک چاه فرعی ادامه خواهد یافت. این چاه هم اکنون به حدود 30 متری حلقه چاه نشت کننده رسیده است و هدف از حفر آن کاهش فشار چاه اصلی است.

Image caption بی پی می گوید این گام مهمی در جهت مهر و موم دائمی چاه است

ابتدا روزانه حدود 62 هزار بشکه نفت از چاه نشت می کرد که بالاتر از همه تخمین های قبلی است. اما با کاسته شدن از ذخیره چاه این میزان به 53 هزار بشکه در روز کاهش یافت.

جریان نشت نفت روز 15 ژوئیه پس از بستن سرپوشی که بی پی بر چاه قرار داده بود متوقف شد.

هفته گذشته بی پی از ضرری 17 میلیارد دلاری پس از کنار گذاشتن 32 میلیارد دلار برای جبران هزینه های نشت خبر داد.

چاه کمکی در فاصله روزهای 11 تا 15 اوت به چاه آسیب دیده خواهد رسید. تکمیل این چاه از چند روز تا چند هفته وقت خواهد برد.

بی پی در ماه مه تلاش کرده بود که فرآیند کنونی یعنی تزریق گل به چاه را انجام دهد که به دلیل فشار نفت و گاز بی نتیجه ماند.

اما این بار با توجه به سرپوش مهار کننده بر سر چاه این کار باید آسانتر باشد.

مطالب مرتبط