بخش اعظم نفت نشت کرده در خلیج مکزیک 'از بین رفته است'

عملیات پاکسازی نفت در خلیج مکزیک
Image caption عملیات پاکسازی نفت در خلیج مکزیک ادامه خواهد یافت

دولت آمریکا می گوید که تقریبا سه چهارم نفت نشت کرده در خلیج مکزیک پاکسازی یا در اثر عوامل طبیعی تجزیه شده است.

گزارشی دولتی می گوید که تنها یک چهارم نفت نشت کرده از چاه شرکت بی پی باقی مانده و آن هم "به سرعت در حال تحلیل رفتن است."

براساس این گزارش بخش اعظم نفت نشت کرده از چاه جمع آوری، سوزانده یا بخار شده است. اما مقام ها هشدار می دهند که پاکسازی بیشتری لازم است.

آن گزارش پس از آنکه بی پی اعلام کرد فرآیند "خفه کردن" چاه برای مهر و موم دائمی آن موثر بوده است منتشر می شود.

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا روز چهارشنبه گفت که او از اینکه عملیات جاری در خلیج مکزیک "بالاخره به پایان خود نزدیک می شود" خرسند است.

او گفت: "با این حال تلاش های ما برای بهبود اوضاع ادامه خواهد یافت. باید آسیب هایی که وارد شده است را جبران کنیم."

سازمان ملی علوم اقیانوسی و جوی آمریکا (NOAA) گفت که این گزارش توسط 25 عدد از "بهترین دانشمندان دولتی و مستقل" تنظیم شده است.

مقام های دولت فدرال می گویند که حدود یک چهارم نفت رها شده بخار یا حل شده است همانطور که شکر در آب حل می شود.

یک ششم آن نیز به طور طبیعی هنگام نشت از چاه "پراکنده" شده است و یک ششم نیز سوزانده، جمع آوری یا با استفاده از مواد شیمیایی تجزیه شده است.

دکتر جین لوبچنکو مدیر سازمان ملی علوم اقیانوسی و جوی آمریکا گفت که نفت تحلیل رفته بی خطر است زیرا "زمانی که از لحاظ زیستی تحلیل می رود به آب و دی اکسید کربن تبدیل می شود بنابراین وقتی چنین می شود دیگر تهدیدی به حساب نمی آید."

با این حال تقریبا 200 میلیون لیتر نفت همچنان در آب های خلیج مکزیک باقی است که تقریبا پنج برابر نشت سال 1989 اگزان والدز در آنجاست.

'دلگرم کننده'

خانم براونر مشاور انرژی کاخ سفید روز چهارشنبه در مصاحبه با شبکه ای بی سی گفت: "دانشمندان به ما می گویند که حدود 25 درصد (نفت) جمع آوری یا بخار نشده یا به طور طبیعی از بین نرفته است."

او گفت که گزارش تازه "دلگرم کننده" است اما افزود که به پاکسازی بیشتری نیاز است.

این گزارش گفت که بعید است سواحل خلیج مکزیک در آینده با نفتی که به سطح می آید پوشیده شود.

با این حال او اخطار داد که ممکن است همچنان شاهد آثار فاجعه باشیم.

او گفت: "طبیعت به تجزیه آن ادامه خواهد داد. اما مقداری از آن ممکن است به صورت گلوله های قیر به ساحل بیاید. و اینها پاکسازی خواهد شد. می توان اینها را تمیز کرد. و ما اطمینان حاصل می کنیم که پاکسازی خواهد شد."

بی پی پیشتر گفت که عملیات مهار چاه آسیب دیده نفت در خلیج مکزیک موفقیت آمیز بوده و گامی مهم در جهت مسدود کردن دائمی آن برداشته شده است.

یک نوع گل مخصوص به نام 'گل حفاری' به چاه تزریق شده است که نفت را به داخل محل ذخیره پس می زند. بعد از این فرآیند سر چاه با سیمان پر خواهد شد.

شرکت بی پی کار تزریق گل حفاری را ساعت 8 شب سه شنبه به وقت گرینویچ (سوم اوت) آغاز کرد.

نشت چاه روز 21 آوریل پس از وقوع انفجاری در سکوی متصل به آن که مرگ 11 کارگر را به همراه داشت شروع شد.

ارزیابی تازه ای از میزان نشت نفت نشان می دهد که نفت ریخته شده به دریا از تخمین های قبلی بیشتر است. تعیین میزان نشت اهمیت زیادی دارد زیرا به کمک آن می توان خسارات زیست محیطی و همچنین پولی که بی پی باید بابت غرامت بپردازد را مشخص کرد.

نشت اخیر از نشت سال 1979 "ایکستاک" در خیلج مکزیک که 3.3 میلیون بشکه نفت طی آن به دریا ریخت بیشتر است.

تنها مورد بدتر از این حادثه به رهاسازی عامدانه هشت میلیون بشکه نفت در خلیج فارس توسط نیروهای عراقی در جریان جنگ سال 1991 مربوط می شود.

مطالب مرتبط