روسیه صادرات غلات را ممنوع می‌کند

آتش سوزی در روسیه
Image caption آتش سوزی های وسیع به کشتزارهای غلات روسیه آسیب زده است

در پی خشکسالی کم سابقه و از بین رفتن بخشی از کشتزارهای غلات در اثر آتشسوزی در روسیه، دولت این کشور تصمیم گرفته است که صادرات غلات را از نیمه ماه اوت (۱۰ روز دیگر) تا پایان سال جاری میلادی ممنوع کند.

ولادیمیر پوتین، نخست وزیر روسیه در این مورد گفت: "گمان می کنم مناسب باشد که روسیه ممنوعیت موقتی بر صادرات غلات و محصولات کشاورزی مشتق از غلات اعمال کند".

روسیه همچنین از همپیمانان منطقه ای خود، یعنی قزاقستان (یکی دیگر از صادرکنندگان بزرگ گندم) و بلاروس خواهد خواست که محدودیتی مشابه بر صادرات خود اعمال کنند.

مسئولان روسی امروز پنجشنبه ۵ اوت (۱۴ مرداد) اعلام کردند که آتش نشان ها هنوز برای مهار حدود ۶۰۰ آتشسوزی در نقاط مختلف روسیه تلاش می کنند؛ آتشسوزی هایی که تا کنون ۵۰ کشته به جا گذاشته است.

روسیه یکی از بزرگترین صادرکنندگان گندم و جو در جهان است که در سال ۲۰۰۹ حدود یک چهارم محصول غله خود را صادر کرده بود.

اعلام تصمیم دولت روسیه مبنی بر اعمال ممنوعیت موقت بر صادرات غلات، قیمت گندم را به بالاترین حد در حدود دو سال گذشته رساند.

بهای جهانی غلات پیش از این هم در پی شیوع نگرانی در مورد تأثیر خشکسالی و آتشسوزی بر میزان صادرات گندم روسیه تا حدود زیادی افزایش یافته بود.

با این حال کارشناسان تجارت مواد غذایی می گویند که هنوز باقی مانده تولید بی سابقه گندم در سال های ۲۰۰۸ و ۲۰۰۹ در بازار جهانی موجود است و خرید و فروش می شود.

به گفته آنها، واسطه ها قیمت گندم را به طور مصنوعی بالا برده اند، به این امید که از نگرانی های موجود در مورد قطع صادرات روسیه سود به جیب بزنند.

این کارشناسان می گویند که قیمت نان احتمالا در کوتاه مدت افزایش خواهد یافت، اما قیمت گندم می بایست بزودی دوباره کاهش یابد، چون انتظار می رود که برداشت امسال محصول در آمریکا که بزرگترین تولید صادرکننده گندم جهان است، حجم بزرگی از این محصول را وارد بازار کند.