توافق بریتانیا و پاکستان برای همکاری در جنگ با تروریسم

کامرون و زرداری
Image caption دیوید کامرون و آصف علی زرداری توافق کردند که در جنگ با تروریسم همکاری بیشتری داشته باشند

بک هفته پس از مناقشه دیپلماتیک بریتانیا و پاکستان، دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا و آصف علی زرداری، رئیس جمهوری پاکستان در جریان گفتگو در لندن توافق کردند در زمینه جنگ با پیکارجویی اسلامی با یکدیگر همکاری کنند.

رهبران دو کشور همچنین اظهار داشتند که مناسبات بریتانیا و پاکستان تا آن حد قوی است که وجود اختلاف نظر، خللی به آن وارد نخواهد کرد.

آغاز مناقشه دیپلماتیک پس از آن بود که دیوید کامرون در جریان دیدار اخیرش از هند، پاکستان را متهم کرد که در جنگ با تروریسم به حد کافی تلاش نمی کند.

گزارشگر بی بی سی می گوید پاکستان یکی از مهمترین متحدان بریتانیا در جنگ با تروریسم است. قریب به یک میلیون پاکستانی تبار در بریتانیا زندگی می کنند و در چندین مورد تحقیقات مرتبط با تروریسم در بریتانیا، همکاری اطلاعاتی پاکستان نقش مهمی داشته است.

روز گذشته 5 اوت، وزارت خارجه آمریکا گفت که هسته اصلی شبکه القاعده در پاکستان همراه با شاخه هایی که در آفریقا و یمن دارد، مهمترین خطر تروریستی برای آمریکا و منافع این کشور در خارج محسوب می شود.

انتقاد نخست وزیر بریتانیا از نحوه برخورد پاکستان با تروریسم، تنها چند روز پس از آن بود که سایت اینترنتی ویکی لیک مجموعه ای در مورد جنگ افغانستان را با عنوان مدارک محرمانه در مورد این جنگ در دسترس کاربران قرار داد که بخشی از آن به نقش کشورهای همسایه افغانستان اختصاص داشت.

براساس بعضی از این مدارک، تعدادی از نهادهای امنیتی و اطلاعاتی پاکستان با طالبان در ارتباط بوده و از این گروه حمایت می کنند.

همچنین یکی از سخنگویان ناتو در کابل به خبرنگاران گفته است، ملا عمر رهبر فراری طالبان در شهرکویته و شهرکراچی در پاکستان مخفی شده است. این سخنگوی طالبان همچنین گفته است که طالبان برای فعالیت هایشان در افغانستان از رهبری این گروه در پاکستان دستور می گیرند.

پیش از این مقام های ناتو ضمن ابراز بی اطلاعاتی از مخفیگاه رهبر طالبان تاکید داشتند که ممکن است او در مناطق قبایلی پاکستان مخفی شده باشد.

اخیرا ملا برادر که از او به عنوان معاون ملا عمر نام برده می شد نیز در شهر کراچی دستگیر شد.

پس از انتشار سخنان دیوید کامرون، دولت پاکستان با صدور بیانیه ای، این اتهام را رد کرد که نهادهای امنیتی آن کشور فعالیت گروه های تروریستی را نادیده می گیرند و دفتر نخست وزیر بریتانیا هم گفت که آقای کامرون در صدد متهم کردن پاکستان نبوده است.

با این همه، ساعاتی بعد، آقای کامرون در یک برنامه تلویزیونی، سخنان قبلی خود را سنجیده توصیف کرد و گفت که هر نوع اقدامی در پاکستان در حمایت از تروریسم در سایر نقاط، اقدامی غیرقابل قبول است.

در حالی که برخی منابع غربی، گروه طالبان را دست پرورده تشکیلات امنیتی پاکستان می دانند، سفیر پاکستان در لندن دولت های غربی را متهم کرده است که در گذشته برای مقابله با نیروهای اتحاد جماهیر شوروی در افغانستان، از مدارس دینی در افغانستان و پاکستان که عملا به جذب و تربیت متعصبین مذهبی مشغول بودند، حمایت مالی می کردند.

مطالب مرتبط