اولین حضور آمریکا در سالگرد حمله اتمی به هیروشیما بعد از ۶۵ سال

Image caption سفیر آمریکا با شرکت در مراسم یادبود بمباران اتمی هیروشیما، آن را فرصت مناسبی دانست برای نشان دادن عزم جدی آمریکا در حرکت به سمت خلع سلاح هسته ای

برای اولین بار یک نماینده از آمریکا در مراسم شصت و پنجمین سالگرد بمباران اتمی هیروشیما که جمعه ۱۵ مرداد (۶ اوت) در این شهر ژاپن برگزار شد، شرکت کرد.

هیروشیما اولین شهرجهان است که توسط بمب افکن های آمریکایی در واپسین روزهای جنگ جهانی دوم در سال ۱۹۴۵ میلادی، هدف حمله اتمی قرار گرفت. در اثر این حمله اتمی که موجب نابودی کامل هیروشیما شد، حدود ۱۴۰ هزار نفر کشته شدند.

سه روز بعد در نهم اوت بمب افکن های آمریکایی بار دیگر شهر ناکازاکی را هدف حمله اتمی شدیدتری قرار دادند که موجب تسلیم شدن مقام های ژاپنی درگیر جنگ شد.

نقطه ای از شهر هیروشیما که ۶۵ سال پیش مورد اصابت بمب اتمی قرار گرفت، امسال پر شده بود از کودکان سرودخوان یک مدرسه که با تشریفات مخصوصی زنگ ها را به صدا در می آوردند و در ساعت هشت و پانزده دقیقه درست در موقعی که حمله صورت گرفته بود، شرکت کنندگان یک دقیقه سکوت کردند.

بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد نیز که برای اولین بار در این مراسم شرکت کرده بود در پارک صلح هیروشیما با اهدای گل در بنای یادبود این پارک، به کشته شدگان این بمباران اتمی ادای احترام کرد.

او گفت: "زندگی کوتاه است، اما خاطره آن طولانی است. برای بسیاری آن روز هنوز زنده است، به روشنی نور انفجاری که آسمان را سفید کرد و تاریکی باران سیاهی که بعد از آن بارید."

Image caption تعدادی از ژاپنی‌ها خواستار عذرخواهی آمریکا به دلیل استفاده این کشور از بمب اتمی در بمباران شهرهای هیروشیما و ناکازاکی شده‌اند

دبیر کل سازمان ملل افزود گردهمایی ۵۵ هزار نفر از ۷۴ کشور جهان نشان می دهد که زمان آن رسیده تا محل انفجار در هیروشیما برای رسیدن به جهانی عاری از تسلیحات اتمی، تبدیل به منطقه ای جهانی شود.

ژاپن به عنوان تنها کشوری که هدف حمله اتمی قرار گرفته، برای عاری شدن جهان از تسلیحات اتمی تلاش می کند.

شهردار هیروشیما از تصمیم آمریکا برای اعزام جان روس، سفیر این کشور در ژاپن استقبال کرد و گفت امیدوار است که این رویداد به عاری شدن جهان از تسلیحات اتمی کمک کند.

سفیر آمریکا هم گفت که مراسم یادبود بمباران اتمی هیروشیما، فرصت مناسبی است برای نشان دادن حرکت به سمت خلع سلاح هسته ای که به گفته باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا در صدر اهداف این کشور قرار دارد.

آقای روس افزود، به خاطر نسل های آینده ما باید به همکاری با هم ادامه دهیم تا دنیایی عاری از سلاح های هسته ای داشته باشیم.

حضور آقای روس در این مراسم به اعتقاد بعضی ها در ژاپن، نشانه آن است که احتمالا پرزیدنت اوباما در سفر آتی خود به ژاپن از شهر هیروشیما هم دیدن کند که در این صورت او اولین رئیس جمهور آمریکا خواهد بود که بعد از بمباران اتمی هیروشیما به این شهر سفر خواهد کرد.

بعضی از ژاپنی ها خواهان عذرخواهی آمریکا برای بمباران اتمی شهرهای هیروشیما و ناکازاکی شده اند، اما رولاند بورک، خبرنگار بی بی سی در هیروشیما می گوید که این اقدام چندان محتمل نیست.

مطالب مرتبط