لغو حکم بازداشت بیش از ۱۰۰ نظامی ارشد در ترکیه

سربازان ارتش ترکیه
Image caption ارتش ترکیه می گوید طرح مورد بحث طرحی آزمایشی و برای آمادگی ارتش در صورت ناآرامی‌های سیاسی بوده است

دادگاهی در شهر استانبول در ترکیه حکم بازداشت بیش از صد نظامی بلند پایه را که گفته شده بود در "طرح توطئه برای کودتا" شرکت داشته اند، لغو کرده است.

داستان دادگاه می گوید این نظامیان، که در بین آنان بیست و پنج ژنرال و دریاسالار شاغل دیده می شوند، در توطئه ای که هدف آن ایجاد بی ثباتی در ترکیه و هموار کردن راه برای روی کار آمدن نظامیان بوده، دست داشته اند.

ارتش ترکیه می گوید طرح مورد بحث با اسم رمز "عملیات پتک" تنها یک برنامه احتیاطی و آزمایشی برای آمادگی در صورت بروز ناآرامی های سیاسی بوده است.

تصمیم دادگاه استانبول تنها چند روز پس از آن است که ارتش ترکیه پس از یک دوره روابط تنش آلود با دولت رجب طیب اردوغان، نخست وزیر این کشور، موافقت کرد به شماری از افسران متهم، ارتقاء مقام ندهد.

ولی ارتش چند پست نظامی مهم را همچنان خالی نگاه داشته است.

دیوید اوبراین، خبرنگار بی بی سی در استانبول، می گوید انتظار می رود جر و بحث بر سر این که چه کسانی به این پست ها گماشته خواهند شد تا مدتی ادامه یابد و تنش را در آستانه همه پرسی بحث انگیز ترکیه افزایش دهد.

موضوع همه پرسی تغییراتی است که دولت ترکیه در نظر دارد در قانون اساسی این کشور بدهد.

قانون اساسی کنونی ترکیه پس از کودتای نظامی این کشور در سپتامبر سال ۱۹۸۰ توسط نظامیان تدوین شد و چنانچه قرار باشد به تقاضای عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا رسیدگی شود، ترمیم قانون اساسی کنونی لازم است.

خبرنگار بی بی سی می گوید انتظار می رود بیشتر شهروندان ترکیه در این همه پرسی که در تاریخ ۱۲ سپتامبر برگزار خواهد شد، شرکت کنند.

مطالب مرتبط