به روز شده:  10:19 گرينويچ - دوشنبه 09 اوت 2010 - 18 مرداد 1389

اسرائیل

نتانیاهو از حمله به کشتی کمک رسانی به غزه دفاع کرد

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل از حمله سربازان اسرائیلی به یک کشتی کمک رسانی به غزه در ماه مه گذشته، دفاع کرده است.

آقای نتانیاهو که به عنوان شاهد در کمیسیونی که دولت اسرائیل مامور تحقیق در باره این حمله کرده شرکت کرده بود، گفت محاصره نوار غزه توسط اسرائیل تحت قوانین بین المللی قانونی بوده و هدف از آن جلوگیری از دسترسی گروه حماس به تسلیحات است.

وی گفت سربازان اسرائیلی تنها هنگامی که خود را با خطر مواجه دیدند به زور متوسل شدند و ورود سربازان اسرائیلی به کشتی کمک رسانی، بخشی از سیاست محاصره دریایی غزه بوده است.

نتانیاهو

برخی ازناظران بعید می دانند که در جلسه تحقیقات دولت اسرائیل دلیل اصلی حمله به کشتی امداد رسانی روشن شود

نخست وزیر اسرائیل افزود اسرائیل قبل از حمله به کشتی امداد رسانی به تمام ابزار دیپلماتیک متوسل شده و از جمله در جریان مذاکرات سطح بالا با ترکیه، خواسته بود این کشور مانع از رسیدن کاروان کشتی های امداد رسانی به غزه شود.

آقای نتانیاهو گفت این تصور جامعه بین المللی که در غزه یک بحران انسانی وجود دارد "نادرست" است و گروه حماس از این برداشت برای تحکیم کنترل نوار غزه استفاده می کند.

در جریان حمله سربازان اسرائیلی به کشتی کمک رسانی، 9 شهروند ترکیه کشته شدند.

قرار است اهود باراک، وزیر دفاع اسرائیل و نیز رئیس ستاد مشترک ارتش این کشور در جلسه تحقیق به عنوان شاهد حاضر شوند.

این تحقیقات در پشت درهای بسته صورت می گیرد.

کمیسیون تحقیق اسرائیل پس از فشارهای بین المللی تشکیل شد و برخی از ناظران می گویند در این تحقیقات آنچه واقعا اتفاق افتاد روشن نخواهد شد.

خبرنگار بی بی سی در بیت المقدس می گوید انتظار می رود در جریان جلسه تحقیقات بین المللی در باره این حمله، که به زودی تشکیل خواهد شد، از سیاست اسرائیل در ارتباط با نوار غزه، انتقاد شود.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.