میا فارو، علیه نئومی کمبل در دادگاه شهادت داد

میا فارو
Image caption میا فارو گفت نئومی کمبل به او گفته بود که چارلز تیلور یک قطعه الماس درشت به او هدیه کرده است

میا فارو، هنرپیشه آمریکایی در دادگاه ویژه سیرالئون در هلند، که به اتهامات جنایات جنگی چارلز تیلور، رئیس جمهوری سابق لیبریا رسیدگی می کند، گفته است که نئومی کمبل، مدل بریتانیایی به او گفته بود که از چارلز تیلور یک قطعه الماس درشت هدیه گرفته است.

این اظهارات با شهادت خانم کمبل دراین دادگاه تناقض دارد.

هفته پیش، نئومی کمبل در جلسه دادگاه گفته بود در سال 1997، در شب ضیافت نلسون ماندلا رئیس جمهوری وقت آفریقای جنوبی، از دو مرد "دو یا سه تکه سنگ کثیف" دریافت کرده بود ولی از این که فرستنده آنها چه کسی بوده بی اطلاع بوده است.

احضار خانم کمبل به دادگاه به این دلیل بود که اعضای تیم دادستانی پرونده چارلز تیلور معتقد بودند شهادت او به اثبات ارتباط آقای تیلور با الماس های موسوم به "الماس های خونین" کمک خواهد کرد.

آقای تیلور متهم است که این الماس ها را در ازای دادن اسلحه به گروه های درگیر در جنگ داخلی سیرالئون دریافت کرده است.

خانم کمبل در دادگاه گفته بود که بعد از یک مهمانی شام به میزبانی نلسون ماندلا که چارلز تیلور هم در آن شرکت داشت، در اتاقش خوابیده بود که دو مرد در اتاقش را زدند و به او کیسه ای دادند که داخلش دو یا سه قطعه سنگ کدر و کثیف بود.

به گفته خانم کمبل، آن دو مرد خود را معرفی نکرده بودند.

خانم کمبل گفت تا کنون دریافت سنگ ها را انکار کرده بود چون در اینترنت خوانده بود چارلز تیلور هزاران نفر را کشته است و او نگران جان خانواده اش بوده است.

اتهامات چارلز تیلور

Image caption چارلز تیلور متهم است با فروش الماس، نیاز تسلیحاتی جبهه متحد سیرالئون را که به قطع دست و پای مخالفان خود با شمشیر معروف بودند، تامین کرده است

چارلز تیلور تمام اتهامات خود در خصوص نقشش در جنایات جبهه متحد انقلابی سیرالئون در جریان جنگ داخلی این کشور را رد کرده است.

در جریان این درگیری ها که از سال 1991 آغاز شد و در سال 2002 پایان یافت، هزاران نفر جان خود را از دست دادند.

این اتهام ها شامل مواردی مانند تروریسم، کشتار، تجاوز و شکنجه است.

آقای تیلور همچنین متهم است که با فروش الماس های به دست آمده از کار اجباری، اسلحه می خریده و نیاز تسلیحاتی جبهه متحد انقلابی سیرالئون را که به قطع دست و پای مخالفان خود با شمشیر معروف بودند، تامین می کرده است.

چارلز تیلور در سال 1997 پس از چند سال جنگ داخلی، رئیس جمهوری لیبریا شد.

او در سال 2003 توسط شورشیان مسلح برکنار شد و از کشور فرار کرد ولی در سال 2006 دستگیر شد.

در سال 2007 محاکمه وی در دادگاه ویژه سازمان ملل متحد در هلند که به جنایات مرتبط با جنگ داخلی سیرالئون رسیدگی می کند، شروع شد.

مطالب مرتبط