چارلز تیلور 'به نئومی کمبل الماس داد'

Image caption به گفته کارول وایت، نئومی کمبل بابت الماس ها "خیلی هیجان زده" بود

کارگزار سابق نئومی کمبل، مدل بریتانیایی در دادگاه رسیدگی به اتهامات جنایات جنگی چارلز تیلور گفته است که رئیس جمهوری سابق لیبریا در مهمانی شام در آفریقای جنوبی در سال 1997 به خانم کمبل قول داده بود که به او الماس هدیه خواهد داد.

کارول وایت در دادگاه گفت که آقای تیلور و خانم کمبل در این مهمانی کم و بیش با هم "لاس می زدند".

خانم کمبل در جریان این دادگاه گفته بود که چند "سنگ کثیف" گرفته بود اما نمی دانست که فرستنده چه کسی بوده است.

اما خانم وایت می گوید که در جریان آن مهمانی که آقای تیلور به خانم کمبل گفت که چند مرد را می فرستند که الماس ها را به او بدهند.

خانم وایت در این دادگاه گفت: "حدود ساعت 10 شب بود و ما در سالن به انتظار آن چند مرد نشسته بودیم. او (خانم کمبل) به وسیله تلفن و بیشتر از طریق پیامک با آنها در ارتباط بود. یکی به او گفت که اتومبیلش به آنجا نزدیک شده است."

به گفته خانم وایت، نئومی کمبل بابت الماس ها "خیلی هیجان زده" بود. پیشتر میا فارو، هنرپیشه آمریکایی هم در جریان همین دادگاه گفته بود که خانم کمبل از گرفتن این هدیه هیجان زده شده بود.

احضار نئومی کمبل به دادگاه به این دلیل بود که اعضای تیم دادستانی پرونده چارلز تیلور معتقد بودند شهادت او به اثبات اتهام ارتباط آقای تیلور با الماس های موسوم به "الماس های خونین" کمک خواهد کرد.

آقای تیلور متهم است که از الماس ها به دست آمده از کار اجباری در داد و ستد اسلحه و تامین تسلحیات شورشیان در جریان جنگ داخلی سیرالئون استفاده می کرده است.

Image caption چارلز تیلور متهم است با فروش الماس، نیاز تسلیحاتی جبهه متحد سیرالئون را که به قطع دست و پای مخالفان خود با شمشیر معروف بودند، تامین کرده است

شهادت میا فارو و کارول وایت با اظهارات نئومی کمبل دادگاه در تناقض است.

خانم کمبل هفته گذشته در دادگاه گفته بود که بعد از یک مهمانی شام به میزبانی نلسون ماندلا که چارلز تیلور هم در آن شرکت داشت، در اتاقش خوابیده بود که دو مرد در اتاقش را زدند و به او کیسه ای دادند که داخلش دو یا سه قطعه سنگ کدر و کثیف بود.

به گفته خانم کمبل، آن دو مرد خود را معرفی نکرده بودند.

خانم کمبل گفت پیش از آن دریافت سنگ ها را انکار کرده بود چون در اینترنت خوانده بود چارلز تیلور هزاران نفر را کشته است و او نگران جان خانواده اش بوده است.

اتهامات چارلز تیلور

چارلز تیلور تمام اتهامات خود در خصوص نقشش در جنایات جبهه متحد انقلابی سیرالئون در جریان جنگ داخلی این کشور را رد کرده است.

در جریان این درگیری ها که از سال 1991 آغاز شد و در سال 2002 پایان یافت، هزاران نفر جان خود را از دست دادند.

این اتهام ها شامل مواردی مانند تروریسم، کشتار، تجاوز و شکنجه است.

چارلز تیلور در سال 1997 پس از چند سال جنگ داخلی، رئیس جمهوری لیبریا شد.

او در سال 2003 توسط شورشیان مسلح برکنار شد و از کشور فرار کرد ولی در سال 2006 دستگیر شد.

در سال 2007 محاکمه وی در دادگاه ویژه سازمان ملل متحد در هلند که به جنایات مرتبط با جنگ داخلی سیرالئون رسیدگی می کند، شروع شد.

مطالب مرتبط