گیتس در پی کاهش بودجه ارتش آمریکا

رابرت گیتس
Image caption تلاش های قبلی وزیر دفاع آمریکا برای کاهش مخارج نظامی با مقاومت کنگره روبرو شده است

رابرت گیتس، وزیر دفاع آمریکا، پیشنهاد کرده است که یکی از مراکز عمده فرماندهی ارتش آمریکا جهت کاهش هزینه های دفاعی این کشور تعطیل شود.

آقای گیتس گفت که "فرماندهی نیروهای مشترک" بسته خواهد شد، استفاده از مقاطعه کاران خصوصی کاهش خواهد یافت و از شمار ژنرال ها و دریاسالارها کاسته خواهد شد.

او گفت که می خواهد راهی برای کاهش هزینه های ارتش به میزان 100 میلیارد دلار طی پنج سال آینده پیدا کند.

آقای گیتس گفت او خواهان کاستن از هزینه ها برای رسیدگی به نیازهای خط مقدم است.

وزیر دفاع آمریکا در یک کنفرانس خبری در پنتاگون گفت که در پی حملات 11 سپتامبر 2001 ارتش آنقدر رشد کرده و هزینه برداشته که کنترل آن دشوار است.

آقای گیتس گفت: "من از پیشرفتی که در زمینه کاستن از تکیه بیش از حد بر مقاطعه کاران داشته ایم راضی نیستم."

"فرماندهی نیروهای مشترک" در ویرجینیا حدود 5 هزار نفر را در استخدام دارد و سربازان نیروهای مختلف را برای همکاری با یکدیگر، آموزش می دهد.

آقای گیتس که در سال 2006 توسط جورج بوش رئیس جمهور قبلی آمریکا در وزارت دفاع منصوب شد، گفت پیشنهاد حذف حداقل 50 منصب برای ژنرال ها و دریاسالارها را خواهد داد.

به علاوه او پیشنهاد کاهش شمار مقاطعه کاران حامی ارتش به اندازه 10 درصد را داده است.

او گفت: "می خواهم مجددا تاکید کنم که این دستور کاری برای کاهش بودجه وزارتخانه نیست."

او افزود: "موضوع آن اصلاح و دادن شکلی تازه به اولویت ها برای اطمینان از آن است که در دوره های سخت اقتصادی و مالی، ما می توانیم منابع دفاعی خود را جایی که باید باشد متمرکز کنیم، یعنی در نیروهای رزمی آمریکا، سرمایه گذاری در توانایی های آینده، و مهمتر از همه، بر مردان و زنانی که لباس نظامی به تن دارند."

جیمز رینالدز خبرنگار بی بی سی در واشنگتن می گوید وزارت دفاع امسال بیش از 700 میلیارد دلار هزینه می کند که بیش از هر نیروی مسلح دیگری در جهان است.

برنامه های قبلی آقای گیتس برای اصلاح بودجه با مقاومت شدید اعضای کنگره آمریکا روبرو شده است. نمایندگان برای ایجاد اشتغال در حوزه های رای گیری خود به مخارج نظامی تکیه می کنند.

تازه ترین اعلامیه آقای گیتس نیز با واکنش سریع سیاسی روبرو شد.

باک مک کیان، از اعضای ارشد جمهوری خواه در کمیته نیروهای مسلح در مجلس نمایندگان، گفت: "در آخر کار، آقای گیتس و تیم او باید اعضای این کمیته را قانع کنند که این تلاش ها باعث تضعیف نیروی دفاعی کشور نخواهد شد."

سناتور مارک وارنر از حزب دموکرات گفت او "هیچ مبنای منطقی" برای حذف "فرماندهی نیروهای مشترک" در ایالتش ویرجینیا نمی بیند.

اما باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا اعلامیه آقای گیتس را به عنوان بخشی از تلاش ها برای "اصلاح شیوه عملکرد پنتاگون" تحسین کرد.

او در بیانیه ای گفت: "مبالغ پس انداز شده کمک خواهد کرد تا ساختار فعلی نیرو را حفظ کنیم و سرمایه گذاری لازم را برای مدرنیزه سازی به صورتی مسئولانه از نظر مالی انجام دهیم."

مطالب مرتبط