حزب الله، اسرائیل را به دست داشتن در قتل حریری متهم کرد

سیدحسن نصرالله، رهبر حزب الله لبنان
Image caption سید حسن نصرالله می گوید به دادگاه بین المللی تحقیق در باره قتل رفیق حریری اعتماد ندارد

سید حسن نصرالله، رهبر حزب الله لبنان با ارائه اسناد و مدارکی، اسرائیل را به دست داشتن در قتل رفیق حریری، نخست وزیر لبنان متهم کرده است.

آقای نصرالله در سخنان خود در غروب روز دوشنبه، نهم اوت که از طریق ویدئو کنفرانس پخش شد، گفت این اسناد شامل فیلم های ویدئویی است که هواپیماهای جاسوسی اسرائیل از مسیرهای رفت و آمد رفیق حریری گرفته بودند.

او گفت این شواهد را در اختیار دادگاه بین المللی تحقیق در باره قتل آقای حریری قرار نخواهد داد.

اسرائیل دخالت خود در مرگ آقای حریری رد کرده است.

سید حسن نصرالله در جریان کنفرانس مطبوعاتی خود گفت ادعا نمی کند که این اسناد قطعی است اما افزود اینها نشاندهنده دخالت اسرائیل در ترور آقای حریری است.

رهبر حزب الله لبنان تصاویری را در جریان کنفرانس خبری خود پخش کرد و گفت این تصاویر از هواپیماهای جاسوسی اسرائیل است که در زمان های مختلف طی سال های دهه نود میلادی تا سال ۲۰۰۵ گرفته شده اند.

آقای نصرالله گفت این تصاویر ویدئویی بسیاری از مسیرهای رفت و آمد آقای حریری را که او از آنها به تناوب در بیروت و سایر نقاط لبنان استفاده می کرد، نشان می دهد. از جمله این مسیرها، مسیری است که آقای حریری در روز مرگش از آن استفاده کرد.

رهبر حزب الله لبنان همچنین نام یک شهروند لبنانی را که ظن جاسوسی او برای اسرائیل می رود، افشا کرد و گفت این فرد یک روز پیش از ترور حریری در محل ترور حضور داشته است.

این فرد پیش از این که مقام های لبنانی بتوانند او را بازداشت کنند، فرار کرد.

سید حسن نصرالله گفت چون به دادگاه بین المللی تحقیق در باره قتل رفیق حریری اعتمادی ندارد، این اسناد و مدارک را در اختیار آن قرار نخواهد داد.

رفیق حریری در سال ۲۰۰۵ در یک انفجار بزرگ در بیروت کشته شد.

در آن زمان بسیاری از لبنانی ها، سوریه را در این کار مقصر دانستند. سوریه این اتهامات را رد کرد اما قتل آقای حریری منجر به خروج نیروهای ارتش سوریه از لبنان پس از سی سال شد.

ماه پیش، آقای نصرالله گفت به او خبر داده شده که دادگاه بین المللی چند عضو حزب الله را در پرونده قتل آقای حریری متهم خواهد کرد. او این دادگاه را بخشی از نقشه اسرائیلی ها علیه حزب الله دانسته بود.

این دادگاه هنوز نگفته که علیه چه کسانی اعلام جرم خواهد کرد.

مطالب مرتبط