دادستان کل سابق تاجیکستان ممنوع الخروج شد

Image caption دادستان پیشین تاجیکستان می گوید برای وطن خود صادقانه خدمت کرده است

یک منبع معتمَد در فرودگاه شهر دوشنبه به بی بی سی گفت، که آنها موظف شده‌اند از سفر احتمالی دادستان کلّ سابق تاجیکستان به خارج از کشور مانع شوند.

این منبع افزود، که دستور ممنوع الخروج شدن باباجان باباخانف، دادستان کلّ سابق این کشور از سوی آژانس نظارت مالی و مبارزه با فساد تاجیکستان صادر شده و دو روز قبل در اختیار مسئولان فرودگاه قرار گرفته است.

به گفته این منبع، همکنون آنها موظف شده‌ اند که در صورت تلاش باباجان باباخانف برای خارج شدن از تاجیکستان، سریعا پلیس را آگاه ساخته و از خروج دادستان کلّ سابق جلوگیری کنند.

تلاشهای ما برای دریافت شرح این موضوع در آژانس نظارت مالی و مبارزه با فساد تاجیکستان تا حال نتیجه‌ ای نداشت.

ده روز قبل فتّاح سعیدف، رئیس این آژانس، در یک نشست خبری در پاسخ به این سؤال، که آیا علیه دادستان کلّ سابق نیز مانند پسرش پرونده جنایی باز شده است یا خیر، گفت که "علیه باباجان باباخانف اتّهامی مطرح نیست".

همکنون روشن نیست، که دستور ممنوع الخوروجی باباجان باباخانف به چه دلیل صادر شده است. حالا این سؤال مطرح است، که این امر به بازداشت پسرش ربط دارد و یا علیه خود دادستان کلّ سابق نیز اتّهامی مطرح شده است.

روز سه ‌شنبه ‌10 آگوست منابع آژانس مبارزه با فساد خبر دادند، که اخیراً اموال فیض‌الله باباخانف، دادستان سابق ناحیه حصار و پسر باباجان باباخانف، ضبط شده است.

دو روز قبل مرکز مطبوعات این آژانس توّسط شبکه اوّل تلویزیون تاجیکستان برنامه ‌ای پخش کرد، که در آن داراییهای فیض‌الله باباخانف به نمایش گذاشته شده بود.

همکنون این مالکیت، با شمول چند مسکن در شهر دوشنبه، ناحیه ‌های رودکی و حصار و شهر قُرغان ‌تپّه، سه خودرو از نوع "لیکسوس" و "تیوتا – کمری" ضبط شده ‌اند.

طبق قوانین تاجیکستان، نهادهای بازرسی به منظور جلوگیری از "ناپدید" شدن مالکیّت افراد مظنون در جرایم مختلف از حق ضبط موقت این اموال برخوردار هستند.

به گفتة فتّاح سعیداو، رئیس آژانس نظارت مالی و مبارزه با فساد، فیض‌الله باباخانف به اتّهام دست داشتن در رشوه ‌ستانی و سوءاستفاده از مقام بازداشت شده است.

وی همچنین خبر داده بود که در جریان تحقیق پرونده فیض‌الله باباخانف مشارکت وی در جرایم دیگر نیز آشکار شده است.

از جمله به گفته وی، در اوایل ماه می یک رئیس جماعت در ناحیه حصار به آژانس مبارزه با فساد شکایت کرده است، که مأموران دادستانی این ناحیه او را به طور غیرقانونی بازداشت کرده و از او 20 هزار دولار رشوه ستانده‌ اند.

در جریان تحقیق این حادثه مشخّص شده است، که شاهرخ نور علی اف، یک مأمور دادستانی و فیض‌الله باباخانف، دادستان سابق ناحیه حصار، در این قضیه دست داشته ‌اند.

ضمناً، فیض‌الله باباخانف بعد از برکنار شدن پدرش از سمت دادستان کلّ تاجیکستان از وظیفه دادستانی ناحیه حصار سبک ‌دوش شد و دو هفته قبل او بازداشت شد.

در دو هفته اخیر بازداشت پسر دادستان کلّ سابق به موضوع داغی در جامعه تاجیکستان تبديل شده است.

از جمله، روز دوشنبه سر و صداهایی در باره وضع سلامت وخیم باباجان باباخانف پخش شد. منابع آگاه اظهار داشتند، که واقعا در چند روز اخیر دادستان کلّ سابق از فشار بلند خون اذیت می‌ کشد.

صاحب ‌نظران می ‌گویند که در تاجیکستان افتتاح پرونده و انجام تحقیق فعالیت های مقامات سابق رسم شده است که تازه ترین موارد از این رشته قضایا سرنوشت میرزا ضیایف، وزیر سابق امور اضطراری و محمد نظر صالحف، وزیر پیشین کشور تاجیکستان است. این هر دو در تابستان سال گذشته در شرایط مشکوک کُشته شدند.