پلیس راهنمایی و رانندگی بغداد مسلح می شود

پلیس راهنمایی و رانندگی بغداد- عکس از خبرگزاری فرانسه
Image caption انحلال پلیس راهنمایی و رانندگی پس از حمله آمریکا به عراق، رانندگی در بغداد را مشکل کرده بود

در ماههای اخیر نیروهای پلیس راهنمایی و رانندگی بغداد که عمدتا غیر مسلح هستند، به یکی از اهداف اصلی شورشیان عراقی تبدیل شده اند.

اکنون پلیس راهنمایی و رانندگی بغداد در حال مسلح شدن به کلاشینکف است.

در ۱۰ روز گذشته دستکم ۱۲ مامور پلیس راهنمایی و رانندگی بغداد توسط شورشیان کشته شده اند.

پلیس راهنمایی و رانندگی بغداد، با کلاه‌های آبی لبه دار، سوت، شلوارهای تیره و پیراهن‌های سفید در خط مقدم اداره کردن حوزه ترافیک پایتخت عراق قرار دارد.

ماموران پلیس راهنمایی تلاش می کنند نظم را در میان آشوبی بزرگ برقرار کنند؛ هرج و مرجی که ناشی از حضور ماشین‌ها، کامیون‌ها، اتوبوس‌ها، وانت‌های حمل و نقل، اسب ها، گاری‌ها و فروشندگانی است که چرخ‌دستی های چوبی خود را در مسیر خلاف خیابان به جلو می‌رانند. بعد از تهاجم نظامی سال ۲۰۰۳، وقتی آمریکایی‌ها در کمال تعجب حتی پلیس راهنمایی و رانندگی را هم در عراق منحل کردند، همه عادت کردند در خیابان در جهت خلاف رانندگی کنند، خروجی و ورودی به بزرگراه‌ها را برعکس بروند و در خیابان‌های یک طرفه خلاف برانند. ما به لطف حضور مجدد پلیس راهنمایی، این موارد متوقف شده است.

در برخی قسمت‌های شهر بغداد این ماموران را کسی اصلا دوست ندارد چون آنها به طور مدام و پیگیرانه با برگه‌های جریمه‌سروکله اشان پیدا می شود.

ولی در حقیقت این پلیس‌های راهنمایی و رانندگی تهدیدی برای کسی به شمار نمی‌آیند. با این حال این روزها اشخاصی در گوشه و کنار این ماموران را به قتل می‌رسانند. شیوه قتل معمولا توسط اسلحه‌ی مجهز به صدا خفه کن است. شاید دست القاعده و یا باقیمانده نیروهای وفادار به صدام حسین در کار باشد و یا شاید دست هر دوی این گروه‌ها.

یک پلیس راهنمایی و رانندگی به گزارشگران گفته است که این ماموران با عملیات «تروریست های بزدل» مرعوب نمی‌شوند.

سرتیپ قاسم عطا، سخنگوی فرماندهی عملیات بغداد، نیز می گوید کشتن ماموران راهنمایی و رانندگی به به روشنی نشان دهنده «ورشکستگی و یاس گروه‌های شورشی» است.

اکنون این امید وجود دارد که هدف قرار دادن بیهوده و نابخرادانه ماموران پلیس راهنمایی نشانه آن باشد که القاعده و هواداران صدام در حال از دست دادن نیرو و حمایت های خود هستند.

مطالب مرتبط