اولین نشست کمیسیون تحقیق در باره جنگ داخلی سریلانکا

کمیسیون رسیدگی کننده به آخرین سال های جنگ سریلانکا
Image caption اعضای کمیسیون تحقیق در باره جنگ داخلی سریلانکا توسط دولت این کشور انتخاب شده اند و محدوده عملکرد آنها محدود است

کمیسیون رسیدگی کننده به آخرین سال های جنگ سریلانکا اولین نشست عمومی خود را برگزار کرده است.

این کمیسیون قرار است در مورد آخرین سال های جنگ این کشور میان ارتش و چریک های تامیل تحقیق کند.

اعضای این کمیسیون توسط دولت این کشور انتخاب شده اند و محدوده عملکرد آنها محدود است.

گروه های حقوق بشری می گویند نیروهای دولتی و شورشیان ببرهای تامیل ممکن است پیش از پایان جنگ در سال پیش، مرتکب جرایم جنگی شده باشند.

در همین حال ۵۷ عضو کنگره آمریکا طی نامه ای به هیلاری کلینتون، وزیر خارجه آمریکا خواستار تشکیل یک کمیته تحقیق مستقل بین المللی شده اند.

این افراد می گویند کمیسیون تشکیل شده در سریلانکا، اعتبار ندارد.

دولت سریلانکا این مساله را که نیروهایش مرتکب جرایم جنگی شده اند، رد می کند و تشکیل این کمیسیون را دلیلی بر این مدعا می داند.

چارلز هالیوند، خبرنگار بی بی سی در کلمبو می گوید سریلانکا به طور سنتی دوست کشورهای غربی بوده اما عملکرد دولت این کشور طی ماه های آخر جنگ، واکنش هایی را در آمریکا، بریتانیا و چند کشور دیگر غربی در پی داشته است.

گروه بین المللی بحران، یک موسسه تحقیقاتی مستقل، اتهام کشتن دهها هزار شهروند غیرنظامی تامیل طی عملیات نهایی دولت علیه چریک ها را به ارتش سریلانکا وارد می کند.

سریلانکا این اتهامات را به شدت رد می کند.

این کشور پیشنهاد برخی کشورها مبنی بر تشکیل کمیته تحقیق مستقل را مورد انتقاد قرار داده است.

جنگ داخلی

صدها شهروند غیرنظامی در سریلانکا در درگیری های ماه های پایانی جنگ کشته شدند و صدها هزار نفر هم بی خانمان و آواره شدند.

سازمان ببرهای آزادیبخش تامیل که در سال ۱۹۷۶ تاسیس شده، خواستار جدایی مناطق تامیل نشین در شمال و شرق این کشور و ایجاد کشور مستقل در این مناطق بوده است.

از سال ۱۹۸۳، ببرهای تامیل عملیات خشونت آمیز، از جمله بمب گذاری، آدم ربایی، ترور، عملیات انتحاری و حمله به مراکز دولتی را برای دستیابی به هدف خود در پیش گرفت و چریک های این سازمان بخش هایی از مناطق شمال و شرق سریلانکا را عملا در اختیار خود گرفتند.

از اواخر دهه ۱۹۹۰، نفرات مسلح ببرهای تامیل توانستند موقعیت خود بر مناطقی را که بر آنها مسلط شده بودند تحکیم بخشند و عملا نوعی دولت خودمختار را در شمال سریلانکا ایجاد کنند.

در سال ۲۰۰۶ ارتش سریلانکا به حملات گسترده ای علیه مواضع تامیل ها دست زد و توانست به تدریج بخش عمده ای از مناطق تحت تسلط آنان را در اختیار بگیرد. این درگیری ها، اخیرا با شکست کامل ببرهای تامیل پایان یافت.

مطالب مرتبط