وزارت خارجه تاجیکستان تابعیت بازداشت شدگان در افغانستان را رد کرد

Image caption مقامات امنیتی در ولایت قندوز افغانستان گفته اند سه تبعه تاجیکستان را به ضن فعالیتهای تروریستی بازداشت کرده اند

وزارت خارجه تاجیکستان خبر نهادهای امنیتی افغانستان مبنی بر دستگیر شدن سه شهروند تاجیکستان در شمال این کشور را رد کرد.

زیرا به گفته دولتعلی نذری اف، سخنگوی این وزارتخانه بر اساس قوانين تاجیکستان افرادی، که مدت طولانی در این کشور زندگی نکرده و در قنسولگری های تاجیکستان در خارج کشور رسما ثبت نام نشده ‌اند، اتباع تاجیک محسوب نمی‌ شوند.

به گفته آقای نذری اف افراد بازداشت شده در زمان کودکی با خانواده ‌های خود به افغانستان رفته و تا حال از تاجیکستان دیدن نکرده‌اند.

نهاد های امنیتی افغانستان در اواخر هفته گذشته اعلام داشتند، که در ولایت قندوز سه شهروند تاجیک را به اتهام دست داشتن در فعالیت تروریستی بازداشت کرده‌اند.

عبدالرحمان حقتاش، رئیس اداره امنیت ملی ولایت قندوز در یک نشست خبری گفته بود، که این سه نفر اعضای جنبش اسلامی ازبکستان بوده و در میرانشاه، پایتخت وزیرستان شمالی پاکستان آموزش نظامی دیده ‌اند.

آقای نذری اف روز چارشنبه 11 آگست/اوت اطلاع داد، که ابد الفیض عطايوف، قنسول تاجیکستان در شهر قندوز افغانستان در زندان با افراد بازداشت شده دیدار و گفت و گو کرده است.

طبق اطلاع این منبع سه نفر مورد نظر سیف‌ الدین، محمد طاهر و نعیم نام داشته و پدر و مادران شان زاده شهرهای دوشنبه و نواحی وحدت و تاجیک آباد تاجیکستان بوده ‌اند.

بنا به اطلاع قنسول تاجیکستان در شهر قندوز، دو نفر آنها هیچ سندی در اختیار نداشته و تنها یک نفر آنها سندی افغانستانی با خود داشته است.

در ماه ژوئن سال جاری نیز رسانه ‌های افغانستان از بازداشت یک گروه تروریستی خبر داد، که الیاس کریم اف، شهروند تاجیکستان عضو این گروه تلقی شده بود.

این رسانه ‌ها در استناد به منابع وزارت کشور یا امور داخله افغانستان تأکید داشته بودند، که الیاس کریم اف با خیال جمال، شهوند پاکستان و کادف نیلاو، شهروند روسیه در منطقه وزیرستان شمالی پاکستان آموزش نظامی دیده و سپس، برای انجام اعمال تروریستی وارد کابل، پایتخت افغانستان شده‌اند.

در ماه مه سال گذشته نیز گزارش شد، که 12 عضو دو خانواده ناحیه اشت در شمال تاجیکستان در افغانستان بازداشت شده بودند.

دولتعلی نذری اف، سخنگویی وزارت خارجه تاجیکستان گفته بود، که این دو خانواده نه در پی فشار یا تعقیب قومی، بلکه به دلایل مذهبی و داوطلبانه تاجیکستان را ترک کرده‌اند.

ضمناً، این افراد به نهاد های امنیتی افغانستان ابراز داشتند، که می ‌خواهند در جامعه اسلامی به سر برند.