آمار کشته شدگان رانش زمین در چین از هزار نفر گذشت

تعداد کشته شدگان بر اثر رانش زمین در شمال غربی چین به هزار و ۱۱۷ نفر رسید. مقامات چینی می گویند که ۶۲۷ نفر هم مفقود شده اند.

امید برای نجات قربانیان کمرنگ تر می شود و تلاش امدادرسان ها به سمت جمع آوری اجساد منعطف شده تا از بروز بیماری جلوگیری شود.

رانش زمین در پی باران های شدید دو روز قبل (۸ اوت) است که در نتیجه آن گل و لای مانع حرکت رودخانه اصلی شهر ژوگو، مهمترین شهر ایالت گانسو شد و سبب شد آب رودخانه، شهر را فرا گیرد.

پیش بینی شده که تا پایان هفته باران بیشتری در این منطقه ببارد و خطر دوباره رانش زمین وجود دارد.

بارش شدید باران از امروز آغاز شده است و سازمان هواشناسی چین اعلام کرده که تا پایان هفته تا ۹۰ میلی متر باران خواهد بارید.

خطر بیماری

سربازان برای بازکردن مسیر رودخانه "بی لانگ" از مواد منفجره استفاده می کنند.

همزمان ، خبرگزاری شین هوآ، خبرگزاری رسمی چین، اعلام کرد با افزایش نگرانی از بروز بیماری های واگیر دار، متخصصان جلوگیری از این بیماری ها و بهیار به منطقه فرستاده شده است.

یانگ لانگ، پزشکی در یکی از کلینیک های سیار در مدرسه ای در ژوگو به روزنامه چاینا دیلی گفت که تا کنون چند کودک و بزرگسال مبتلا به اسهال به او مراجعه کرده اند.

این دکتر می گوید غذا و آب آشامیدنی آلوده باعث این بیماری شده و به داروی بیشتر نیاز است.

عملیات نجات

مایکل برستو، خبرنگار بی بی سی در پکن می گوید یکی از بزرگترین مشکلات دولت چین رساندن کمک به مناطق آسیب دیده است.

این مناطق کوهستانی است و جاده های کمی دارد که برخی از آنها با رانش زمین مسدود شده است. مقامات چینی اعلام کرده اند که عبور و مرور در جاده هایی که باز است به دلیل ترافیک شدید مختل شده است.

خبرنگاران می گویند که یکی دیگر از نگرانی های مقامات پیدا کردن جایی برای اسکان نجات یافتگان است. بیش از هزار خانه تخریب یا آسیب دیده است و سه هزار خانه هم دچار سیل شده است.

بیش از چهار هزار چادر به ژوگو فرستاده شده است اما کوهستانی بودن منطقه باعث شده تا جای زیادی برای چادر زدن نباشد.

پیشتر، ون جی بائو، نخست وزیر چین، از امدادگران خواست پیش از آنکه هوا بدتر شود، برای نجات حادثه دیدگان عجله کنند. او البته تایید کرد که شرایط برای کار امدادگران ساده نیست.

با این حال امید برای پیدا کردن بازماندگان این بلای طبیعی کمرنگ تر می شود. چهارشنبه پیش، مردی پنجاه ساله که در هتلی که در منطقه سیل زده گرفتار شده بود نجات پیدا کرد.

سه شنبه هم مردی ۵۲ ساله بعد از گذشت ۵۰ ساعت از رانش زمین، زنده از خرابه ها بیرون آورده شد. تلویزیون ملی چین از قول امدادگران خبر داده که نشانه های "بسیار اندکی" از زنده بودن دیگران وجود دارد.

مطالب مرتبط