به روز شده:  16:39 گرينويچ - پنج شنبه 12 اوت 2010 - 21 مرداد 1389

عراق

فرمانده عراقی: خروج نیروهای آمریکایی خیلی زود است

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

یک فرمانده ارشد ارتش عراق از تصمیم دولت آمریکا برای خارج کردن زودهنگام نیروهایش، از عراق انتقاد کرد.

ژنرال بابکر زیباری، رئیس ستاد مشترک ارتش عراق هشدار داده است که ارتش این کشور تا ده سال دیگر هم آمادگی کنترل اوضاع را ندارد.

دولت آمریکا اعلام کرده است که تا پایان ماه جاری (اوت) به عملیات نظامی اش در کشور عراق پایان می دهد و قصد دارد همه نیروهایش را تا پایان سال ۲۰۱۱ میلادی از این کشور خارج کند.

آمریکا در عراق ۶۴ هزار سرباز دارد که قرار است حدود ۵ هزار نفر از آنها تا پایان سال ۲۰۱۱ برای آموزش نیروهای عراقی و محافظت از منافع آمریکا در این کشور باقی بمانند.

اظهارات آقای زیباری را می توان انعکاس سخنان طارق عزیز، وزیر امور خارجه دولت صدام حسین دانست.

او یک هفته پیشتر گفته بود که آمریکایی ها "عراق را به گرگ ها می سپارند."

بابکر زیباری

آقای زیباری هشدار داده است که مشکلات ناشی از خروج نیروهای آمریکا از عراق از یک سال دیگر آشکار خواهد

اما کاخ سفید اعلام کرده است که باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا از روند انتقال کنترل امنیت عراق از نیروهای آمریکایی به نیروهای عراقی طبق برنامه راضی است.

"خلاء امنیتی"

ژنرال زیباری در یک کنفرانس دفاعی در بغداد گفت که ارتش عراق نمی تواند امنیت این کشور را تا سال ۲۰۲۰ تضمین کند و به همین دلیل نیروهای آمریکایی باید تا آن زمان در عراق بمانند.

او گفت که خروج نیروهای آمریکایی به خوبی انجام خواهد شد، اما مشکل بعد از سال ۲۰۱۱ آغاز می شود .

او افزود: "سیاستمداران باید راه های دیگری برای پر کردن این خلاء پس از سال ۲۰۱۱ پیدا کنند... اگر از من درباره خارج کردن نیروها سوال شده بود، من به سیاستمداران می گفتم که ارتش آمریکا باید تا سال ۲۰۲۰ که ارتش عراق کاملا آماده می شود، در این کشور بماند."

خشونت ها در عراق از زمان اوج درگیری های قومی در سال های ۲۰۰۶- ۲۰۰۷ کاهش یافته، اما شمار کشته شدگان غیر نظامی در اثر بمب گذاری، تیر اندازی و حمله های دیگری که هر روز در این کشور اتفاق می افتد در ماه گذشته میلادی به شدت افزایش یافته است.

هیو اسکایز، خبرنگار بی بی سی در بغداد درباره سخنان آقای زیباری می گوید: " اظهارات این فرمانده ارتش با سیاست های دولت عراق، که درباره جدول زمانبندی خروج نیروها توافق نامه ای را امضا کرده اند، تناقض دارد."

او می افزاید: "نگرانی های زیادی در عراق وجود دارد که عجله آمریکایی ها برای خارج کردن نیروهایشان از این کشور به این دلیل باشد که دموکرات ها می ترسند که در انتخابات میان دوره ای ماه نوامبر آرایشان را از دست بدهند."

اوایل ماه اوت آقای اوباما در سخنانی اعلام کرد که عملیات نظامی آمریکا در عراق بر اساس وعده ای که داده شده و بر اساس زمانبندی اعلام شده پایان خواهد یافت.

نکته پر اهمیت سخنان آقای اوباما که در جمع معلولان نظامی آمریکا در شهر آتلانتا بیان شد، تاکید بر عمل به وعده او در مبارزات انتخاباتی سال ۲۰۰۸ است.

آقای اوباما گفت باقی مانده نیروهای نظامی این کشور در عراق، به آموزش نیروهای امنیتی این کشور کمک خواهند کرد و به عملیات ضدتروریستی و تامین امنیت غیرنظامیان خواهند پرداخت.

بر اساس توافقنامه امضا شده در سال ۲۰۰۸، باقی مانده نظامیان آمریکا تا پایان سال ۲۰۱۱ عراق را ترک خواهند کرد.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.