مشاجره محافظه کاران و لیبرال های لهستان بر سر صلیب

Image caption ماجرای 'صلیب' لهستان را به دو اردوگاه متخاصم تقسیم کرده است

کشمکشی که از ده روز پیش در ورشو، پایتخت لهستان، درباره یک صلیب شروع شده، همچنان ادامه دارد. تابلویی که پنجشنبه گذشته از طرف دولت برای پایان دادن به این نزاع نصب شد، نتوانست به اختلافات خاتمه دهد.

از چند هفته پیش هر روز هزاران نفر در برابر کاخ ریاست جمهوری لهستان اجتماع می‌ کنند، در برابر هم جبهه می‌گیرند، به هم ناسزا می‌گویند و تا مرز کتک‌ کاری پیش می‌روند. پلیس چند بار مجبور به دخالت شده است.

پس از مرگ لخ کاچینسکی، رئیس جمهوری در ماه آوریل، طرفدارانش در سوگ او صلیبی چوبی به بلندی چهار متر، در کنار کاخ ریاست جمهوری در ورشو برپا کردند.

عده ای که بیشتر از نیروهای سکولار هستند، از دولت خواستند که صلیب را از میدان "کاخ ریاست جمهوری" به یک کلیسا منتقل کند.

به اعتقاد آنها، افراشتن صلیب در کنار کاخ ریاست جمهوری، اصل سکولاریسم (جدایی دین از دولت) را که در قانون اساسی لهستان تضمین شده، نقض می‌کند.

دونالد توسک، نخست وزیر لهستان، در حمایت از این دیدگاه گفت: "معلوم است که صلیب باید در کلیسا باشد، نه در خیابان؛ اما گروه‌هایی هستند که از این صلیب برای اغراض سیاسی خود استفاده می‌کنند. در لهستان کسی با خود صلیب مخالفت ندارد، اما موضوع این است که این صلیب خاص باعث نفاق و دشمنی میان ملت ما شده است."

در مقابل، ناسیونالیست ‌ها و کاتولیک‌های محافظه کار، اصرار می ‌ورزند که کسی حق ندارد صلیب را از محل آن دور کند. از چند هفته پیش گروهی شب و روز در کنار صلیب نگهبانی می‌دهند تا کسی به آن نزدیک نشود.

دولت لهستان برای پایان دادن به نزاع روز پنجشنبه پلاک یادبودی در بزرگداشت لخ کاچینسکی، رئیس جمهوری متوفی، در کنار میدان نصب کرد. اما طرفداران رئیس جمهوری پیشین این پلاک را کافی نمی‌دانند.

در همین روز کلیسای کاتولیک اعلام کرد که با انتقال صلیب به "کلیسای دانشجویان" در ورشو موافق است. استانیسلاو بودزیک، دبیر کل شورای اسقفان لهستان در اطلاعیه‌ای گفت: "به کسانی که در برابر این صلیب عبادت می‌کنند، یادآوری می‌کنم که عده‌ای از احساسات پاک شما برای اهداف سیاسی خود سوءاستفاده می‌کنند."

پوششی بر نارضایتی سیاسی

این نزاع در روزهای اخیر به مهمترین بحث در لهستان بدل شده و زندگی عادی را در پایتخت فلج کرده است.

به نظر ناظران سیاسی ماجرای صلیب از اختلافات عمیق سیاسی و نارضایتی از نتایج انتخابات اخیر در این کشور پرده برداشته است. گفته می‌شود "صلیب" بهانه ‌ای به دست نیروهای محافظه ‌کار داده که مخالفت خود را با نیروها و نهادهای لیبرال ابراز کنند.

لهستان هنوز از شوک مرگ رئیس جمهور بیرون نیامده، به "مصیبت صلیب" گرفتار شده است. لخ کاچینسکی، رئیس جمهوری پیشین، روز ۱۰ آوریل به همراه همسر و ۹۴ نفر دیگر در سقوط هواپیما در روسیه درگذشت.

در لهستان ۹۰ درصد مردم پیرو کلیسای کاتولیک هستند، و این مذهب بخشی از هویت ملی کشور به شمار می‌رود.

روشنفکران و نویسندگان لهستان تلاش می‌کنند طرفین نزاع را آرام کنند. آنها در رسانه‌های جمعی اطمینان می‌دهند: لهستان به قرون وسطی برنگشته است. "غوغای صلیب" به زودی فرو می‌نشیند.