پرو با خفاش های خون آشام مبارزه می کند

Image caption این خفاش ها عمدتا شبها به حیواناتی که خوابند حمله و از خون آنها تغذیه می کنند

وزارت بهداشت پرو برای مقابله با بیماری هاری ناشی از حمله خفاش های خون آشام به مردم بومی در بخش هایی از نواحی جنگل آمازون در شمال شرق این کشور، سه گروه امدادی اعزام کرده است.

چهار کودک طی روزهای گذشته در این مناطق دورافتاده بومی نشین در پی گاز گرفته شدن توسط این خفاش ها جان خود را از دست داده اند.

یک سخنگوی وزارت بهداشت پرو در لیما، پایتخت این کشور، اعلام کرده است که حدود ۵۰۰ نفر از مردم محلی که مورد حمله این خفاش ها قرار گرفته اند، واکسن ضد هاری دریافت کرده اند.

بیشتر این افراد در روستای آواجن واقع در نواحی هم مرز با اکوادور مورد حمله خفاش های خون آشام قرار گرفته اند.

ماموران وزارت بهداشت تلاش می کنند که در سراسر این ناحیه هر فردی که مورد حمله این خفاش ها قرار گرفته است را معاینه کنند.

بیماری هاری معمولا با گاز گرفتن سگ به انسان منتقل می شود، اما انتقال آن به فرد از طریق حیوانات دیگر نیز امکان دارد. هاری در صورتی که مورد مداوا قرار نگیرد، می تواند به مرگ بیمار منجر شود.

خفاش های خون آشام عمدتا در تاریکی به حیوانات وحشی یا اهلی حمله و از خون آنها تغذیه می کنند، اما در بعضی موارد به انسان ها نیز حمله کرده اند.

بعضی از کارشناسان حمله این خفاش ها به انسان را به از بین رفتن بخش های وسیعی از جنگل های آمازون نسبت داده اند و می گویند آنها بیشتر در بخش هایی که درختان نابود شده اند به انسان ها حمله کرده اند.

این در حالیست که شماری از مردم محلی سرد شدن هوا طی سال های گذشته در ناحیه آمازون در پرو را علت حملات خفاش ها به افراد می دانند.