یک میلیون دلار جریمه رانندگی با سرعت۲۹۰ کیلومتر در ساعت

جریمه رانندگی با سرعت بالا
Image caption راننده سوئدی که از او نامی برده نشده است با اتومبیلی نظیر این مرسدس مدل SLS AMG رانندگی می کرده است.

مسئولان دادگاهی در سوییس می گویند احتمال دارد یک مرد سوئدی را به جرم رانندگی با سرعت ۲۹۰ کیلومتر در ساعت (معادل ۱۸۰ مایل در ساعت) به مبلغ ۱ میلیون و ۸۰ هزار فرانک سوییس (معادل یک میلیون دلار آمریکا یا ۶۵۶ هزار پوند انگلستان) جریمه کنند.

در صورت قطعی شدن حکم دادگاه، رکورد جهانی سنگین ترین جریمه رانندگی شکسته خواهد شد.

این راننده ۳۷ ساله که نامی از او برده نشده، در حدود ۱۷۰ کیلومتر در ساعت بیشتر از حد مجاز مشغول رانندگی بوده است.

در قوانین کشور سوییس، مبلغ جریمه رانندگی بر اساس ثروت راننده و میزان سرعت ثبت شده در هنگام رانندگی تعیین می شود.

رکورد قبلی بیشترین مبلغ جریمه رانندگی مربوط به یک راننده سوییسی می شود که در ماه ژانویه گذشته به مبلغ ۲۹۰ هزار پوند جریمه شد.

یک سخنگوی پلیس محلی در مورد پرونده جدید سرعت بالای رانندگی در این کشور گفته است که هیچ چیز نمی تواند رانندگی با سرعت ۲۹۰ کیلومتر در ساعت را توجیه کند.

این سخنگوی پلیس معتقد است که رانندگی در چنین سرعتی غیر قابل کنترل است زیرا حتی در صورت ترمز شدید، اتومبیل ۵۰۰ متر جلوتر متوقف خواهد شد.

در حال حاضر اتومبیل این راننده متخلف (مرسدس SLS AMG) توقیف شده است و احتمال دارد او برای پرداخت چنین جریمه ای مجبور شود روزانه مبلغی در حدود ۳۶۰۰ فرانک سوییس را تا ۳۰۰ روز پرداخت کند.

مبلغ جرایم رانندگی در کشورهای مختلف جهان بسیار متفاوت است اما به هر شکل عده ای معتقدند معمولا مبالغ بالای جریمه در بازداشتن رانندگان از ارتکاب جرایم سنگین رانندگی موثر است.

در ایران هم با وجودیکه در سالهای اخیر پلیس راهنمایی و رانندگی این کشور اقدام به افزایش مبلغ جریمه های رانندگی و یا تنبیه هایی نظیر ابطال گواهینامه، حبس و شلاق (برای سرعت های بالا) کرده است اما هنوز جریمه های رانندگی در ایران در مقایسه با بسیاری از کشورهای دیگر جهان از نظر مالی بسیار سبک تر است.

در موردی مشابه تخلف سرعت بالای این راننده سوئدی، در اسفندماه سال گذشته پلیس راهور تهران اعلام کرد که گواهینامه یک زن را به جرم رانندگی با سرعت ۲۷۰ کیلومتر در ساعت در بزرگراه نیایش باطل کرده است.

این در حالی است که پلیس راهنمایی و رانندگی تهران اعلام کرده که رانندگان زن نسبت به مردان ۸۰ درصد بیشتر به مقررات راهنمایی و رانندگی توجه می کنند.

مطالب مرتبط