حمایت اوباما از احداث مسجد 'جنجالی' در نیویورک

اوباما
Image caption باراک اوباما بر حفظ آزادی های دینی در آمریکا تاکید کرد

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، از احداث یک مرکز اسلامی و یک مسجد در نزدیکی محل حملات ۱۱ سپتامبر در شهر نیویورک حمایت کرد.

آقای اوباما جمعه شب طی نطقی در ضیافت افطار کاخ سفید گفت که مسلمانان در آمریکا مانند هر گروه دیگری حق دارند که به دین خود عمل کنند.

او تاکید کرد که این آزادی شامل حق ساخت یک مرکز اسلامی و مسجدی در یک ملک خصوصی در بخش پائینی ناحیه منهتن نیویورک می شود.

طرح احداث این مرکز ۱۳ طبقه و مسجدی در حوالی محل ویرانه های برج های مرکز تجارت جهانی که در حملات ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ نابود شدند، به موضوعی جنجالی در آمریکا تبدیل شده است.

مخالفان می گویند که احداث این بنا در نزدیک محلی که "تندرویان مسلمان" هزاران آمریکایی را کشتند، بی معنی است و این کار را اهانت آمیز می دانند.

اما طرفداران احداث مسجد بر این باورند احداث این مرکز دینی حق مسلمانان است و چنین اقدامی به بهبود روابط پیروان ادیان مختلف کمک خواهد کرد.

باراک اوباما ضمن تاکید بر مقدس بودن محل حملات ۱۱ سپتامبر تاکید کرد که حساسیت موضوع ساخت یک مرکز اسلامی در نزدیکی محل دو برج ویران شده را درک می کند.

Image caption احداث مسجد در محل این ساختمان تجاری قدیمی جنجال برانگیز شده است

رئیس جمهوری آمریکا در عین حال بر اهمیت آزادی دینی تاکید کرد و گفت: "این اصل که این کشور (آمریکا) به روی مردم از هر مسلکی باز است و دولت با آن ها رفتار متفاوتی نخواهد داشت، بخش مهمی از هویت ماست."

او گفت که گروه های افراطی مانند القاعده اسلام را تحریف کرده اند و افزود: "این ها رهبران دینی نیستند. اینها تروریست هایی هستند که مردان، زنان و کودکان بیگناه را به قتل می رسانند."

حملات انتحاری نسبت داده شده به شبکه القاعده بیش از ۲۷۰۰ نفر کشته در مرکز تجارت جهانی برجای گذاشت و بعضی از بازماندگان قربانیان از مخالفان احداث مسجد یاد شده هستند.

اما یک کمیته شهرداری نیویورک سه شنبه (سوم اوت) با احداث مسجد یادشده موافقت کرد.

مخالفان احداث این مسجد امیدوار بودند کمیته حفاظت از ساختمان های تاریخی نیویورک با تخریب یک ساختمان تجاری قدیمی و ساخت مرکز فرهنگی مسلمانان مخالفت کند.

کمیته حفاظت از ساختمان های تاریخی اعلام کرد که ساختمان تجاری واقع در محل احداث مسجد ارزش نگهداری ندارد.

مایکل بلومبرگ، شهردار نیویورک هم خواهان احترام به آزادی دینی مسلمانان شده است.

سارا پیلین، نامزد معاونت ریاست جمهوری جمهوری خواهان در انتخابات دو سال پیش و نیوت گینگریچ از روسای سابق مجلس نمایندگان آمریکا از مخالفان احداث این مسجد هستند.

خانم پیلین احداث این مسجد را به معنی خنجر زدن به قلب خانواده های قربانیان حملات یازدهم سپتامبر دانسته است.

مطالب مرتبط