گردهم آیی سیاستمداران راست افراطی اروپا در توکیو

زیارتگاه یاسوکونی
Image caption زیارتگاه یاسوکونی به احترام ژاپنی هایی که در جنگ جهانی دوم کشته شده اند، بنا شده است

گروهی از سیاستمداران راست افراطی اروپا که به توکیو رفته اند از زیارتگاهی که به احترام قربانیان ژاپنی این جنگ بنا شده دیدن کرده اند.

این بازدید در آستانه شصت و پنجمین سالگرد شکست ژاپن در جنگ جهانی دوم صورت گرفته است.

ژان ماری لوپن، از حزب جبهه ملی فرانسه و آدام واکر، یک عضو سرشناس حزب ملی بریتانیا، از جمله کسانی هستند که به دعوت ایسویی-کای، یک گروه ملی گرای ژاپنی به توکیو سفر کرده اند.

این گروه، فجایعی را که ژاپن در جریان جنگ مرتکب شده، انکار می کند.

چند سیاستمدار راست افراطی دیگر نیز از اتریش، پرتغال، مجارستان، رومانی و بلژیک به توکیو رفته‌اند.

میهمانان اروپایی این گروه، به مدت دو روز در توکیو در باره نحوه همکاری های بیشتر در زمینه اهداف ملی گرایانه خود بحث و گفتگو کردند.

ولی بحث انگیز ترین بخش این سفر دیدار از زیارتگاه یاسوکونی بود که روح و روان میلیون ها ژاپنی از جمله چند محکوم به ارتکاب جنایات جنگی، به طور نمادین در آنجا دفن شده است.

بازدید سیاستمداران ژاپنی از این زیارتگاه غالبا موجب خشم سایر ملت های آسیایی می شود که می گویند این زیارتگاه سمبل افتخار به دوره امپراتوری این کشور است.

نائوتو کان، نخست وزیر کنونی ژاپن که حزب چپ میانه او سال 2009 به قدرت رسید هم اکنون گفته است مادام که نخست وزیر ژاپن است، به زیارتگاه یاسوکونی نخواهد رفت.

ولی ژان ماری لوپن، سیاستمدار 82 ساله فرانسوی، قبل از سفر به توکیو به خبرنگاران گفته بود در بازدید از این زیارتگاه تردیدی نخواهد داشت.

وی افزود که برای "احترام به قهرمانانی که به خاطر میهنشان کشته شده اند" به ژاپن می رود.

آقای لوپن با اشاره به بمباران اتمی هیروشیما و ناگازاکی گفت ارتکاب جنایات جنگی فقط به کشورهای شکست خورده در جنگ محدود نمی شود و کشورهای پیروز در جنگ نیز مرتکب این گونه جنایات شده اند.

مطالب مرتبط