تقاضای سازمان ملل برای دسترسی به اردوگاه پناهندگان دارفور

عمر البشیر
Image caption عمر البشیر تهدید کرده که صلحبانان بین المللی را از سودان اخراج خواهد کرد

جان هولمز، هماهنگ کننده کمک های اضطراری سازمان ملل متحد از مقامات سودان درخواست کرده اجازه دسترسی نهادهای کمک رسانی به یک اردوگاه پناهندگان در جنوب دارفور را بدهند.

آقای هولمز، گفت از هنگام تظاهرات خشونت آمیز دو هفته قبل در منطقه، امدادگران نتوانسته اند مایحتاج ضروری را به بیش از هشتاد هزار پناهنده در اردوگاه کالما برسانند.

مقامات سودان ممنوعیت دسترسی به این اردوگاه را رد کرده اند.

در پی درگیری های خشونت آمیز دو هفته قبل، هزاران نفر از ساکنان اردوگاه کالما فرار کردند و آقای هولمز می‌گوید از سرنوشت عده بی شماری از این پناهندگان هنوز خبری در دست نیست.

وی هشدار داد که این خطر وجود دارد که وضعیت به سرعت وخیم تر شود.

دولت سودان شش نفر از رهبران محلی را که تحت حمایت مشترک صلحبانان سازمان ملل متحد و اتحادیه آفریقا قرار دارند، به ترغیب تظاهرکنندگان به عملیات خشونت آمیز متهم کرده است.

صلحبانان بین المللی از تحویل آنان به مقامات سودان خودداری کرده و می گویند باید جرم آنان ثابت شود و تضمین داده شود که محاکمه آنان منصفانه برگزار خواهد شد.

عمر البشیر، رئیس جمهوری سودان تهدید کرده که در صورتی که شش متهم به دولت سودان تحویل داده نشوند امکان دارد صلحبانان بین المللی از سودان اخراج شوند.

جیمز کوپنال، خبرنگار بی بی سی در خارطوم پایتخت سودان می گوید ماجرای اخیر تنها نشانه سخت تر شدن موضع عمر البشیر نیست.

در طی چهار ماهی که از پیروزی مجدد وی در انتخابات می گذرد، یک سیاستمدار مخالف دولت بازداشت شده و چندین روزنامه نگار به زندان افتاده اند.

خبرنگار بی بی سی می افزاید سودان در گذشته چندین بار متهم به داشتن یک رژیم خودکامه شده بود ولی پس از انتخابات اخیر که حزب عمر البشیر تقریبا تمام کرسی های پارلمان را به دست آورد، وی قدرت را کاملا قبضه کرده و به سرکوب کردن مخالفان خود پرداخته است.

مطالب مرتبط