دادگاه اسرائیلی دولت را مسئول مرگ دختر فلسطینی شناخت

تظاهرات فلسطینیان علیه اسرائیل
Image caption دادگاه ادعای ارتش اسرائیل در مورد مرگ دختر فلسطینی در اثر اصابت سنگ را رد کرد

دادگاهی در اسرائیل دولت این کشور را در ارتباط با کشته شدن یک دختر فلسطینی مقصر شناخته است.

دادگاهی در بیت المقدس پس از رسیدگی به شکایت خانواده یک دختر ده ساله فلسطینی که سه سال پیش در جریان تظاهراتی در شمار بیت المقدس کشته شده بود، مرگ او را در نتیجه اصابت گلوله لاستیکی شلیک شده از سوی نظامیان اسرائیلی تشخیص داد.

این پرونده به ماجرای مقابله نفرات پلیس مرزبانی اسرائیل با تظاهرات فلسطینیان در شهر عناتا، واقع در شمال استان بیت المقدس ارتباط دارد که در جریان آن، این دختر فلسطینی زخمی شد و پس از انتقال به بیمارستان، جان خود را از دست داد.

در جریان تظاهرات جوانان فلسطینی در ژانویه سال 2007، تظاهرکنندگان به پرتاب سنگ به سوی نیروهای اسرائیلی مبادرت کردند و پاسداران مرزی اسرائیل برای متفرق کردن آنان، به شلیک گلوله لاستیکی مبادرت کردند.

وکیل مدافع خانواده این دختر فلسطینی گفت که این دختر هنگامی هدف اصابت گلوله قرار گرفت که همراه خواهر و دو تن از دوستانش از مدرسه راهی خانه بود.

نظامیان اسرائیلی پیشتر مسئولیت کشتن این دختر فلسطینی را متوجه فلسطینیان دانسته و گفته بودند که وی در نتیجه سنگ پرانی تظاهرکنندگان جان خود را از دست داد.

به گفته آنان، احتمالا یکی از سنگ هایی که تظاهرکنندگان به سوی نیروهای اسرائیلی پرتاب می کردند به طور تصادفی به این دختر اصابت کرد و او را از پای درآورد.

قاضی دادگاه با رد این نظر، گفت که دختر فلسطینی قطعا توسط گلوله لاستیکی شلیک شده توسط پاسداران مرزی اسرائیلی زخمی و در اثر این جراحت، کشته شد.

وی دولت اسرائیل را در ارتباط با قصور در حفظ جان غیرنظامیان و نقض مقررات مربوط به عملیات حفظ امنیت آنان در جریان عملیات مقابله با تظاهرکنندگان مقصر شناخت.

قاضی دادگاه هنگام اعلام رای خود گفت که آنچه که مطرح شده، شلیک گلوله لاستیکی به سوی جمعیت خشمگین تظاهرکنندگانی نیست که به سوی نیروهای امنیتی سنگ پرتاب می کردند، بلکه در این ماجرا، گلوله به دختر کوچکی اصابت کرده که به طور اتفاقی در محل حضور داشته است.

پیشتر، پلیس مرزی اسرائیل گفته بود که پس از رسیدگی به این ماجرا، تشخیص داده است که برای پیگرد قانونی پاسدارانی که در روز حادثه به محل اعزام شده بودند دلیلی نیافته است.

خانواده دختر مقتول و یک سازمان اسرائیلی مدافع حقوق بشر با مراجعه به دادگاه عالی اسرائیل، خواستار پیگرد دولت این کشور به اتهام قتل عمد شده بودند اما دادگاه رای داد که زمینه ای برای وارد کردن اتهامات کیفری علیه دولت وجود ندارد.

در عین حال، قاضی دادگاه بیت المقدس دولت اسرائیل را در ارتباط قتل غیرعمد ناشی از قصور مقصر شناخته است.

مطالب مرتبط