بانک جهانی به کمک دولت پاکستان می آید

Image caption سیل پاکستان زندگی بیش از بیست میلیون نفر را مختل کرده است

بانک جهانی اعلام کرده که برای کمک به بازسازی مناطق سیل‌زده پاکستان، یک وام نهصد میلیون دلاری در اختیار این کشور قرار می دهد.

بانک جهانی تاثیر سیل اخیر در وضعیت اقتصادی پاکستان را فاجعه آمیز خوانده و می گوید سیل سبب شده که معادل یک میلیارد دلار به محصولات کشاورزی این کشور خسارت وارد شود.

سفیر پاکستان در لندن می گوید بازسازی این کشور دست کم پنج سال طول خواهد کشید و هزینه این بازسازی از ده تا پانزده میلیارد دلار بیشتر خواهد بود.

در همین حال سازمان ملل متحد برای ترغیب کشورها به اختصاص کمک های مالی بیشتر به پاکستان، تلاش های خود را افزایش داده است.

این سازمان می گوید تا کنون تنها یک سوم مبلغی را که درخواست کرده، دریافت کرده است و بیشترین مبلغ کمک از جانب آمریکا و سپس بریتانیا بوده است.

در تحولی دیگر، مقامات بهداشتی هشدار داده اند که بیماری های واگیر ممکن است به سرعت در میان میلیون ها سیلزده که بی خانمان شده اند شیوع یابد.

یک مقام هماهنگ کننده کمک های بشردوستانه در پاکستان تخمین زده که شمار کسانی که در معرض خطر بیماری های ناشی از آلودگی آب قرار دارند، به شش میلیون نفر می رسد.

در همین حال گروه های رقیب در ایالت سند، یکدیگر را متهم می کنند که برای مصون نگاه داشتن شهرها و دارایی های خود، سد ها و آب بند ها را جهت منحرف کردن مسیر سیل سوراخ می کنند.

گفته می شود بسیاری از این گونه اقدامات برای تغییر مسیر سیل به منظور مصون نگاه داشتن پادگان های ارتشی منطقه صورت گرفته است.

از هنگام شروع سیل در پاکستان بیش از دو هفته می گذرد و کندی کمک رسانی موجب شکایت سیل زدگان شده است.

مقام های پاکستان اعلام کرده اند که جاری شدن سیل، زندگی بیست میلیون نفر را مختل کرده است.

نزدیک به هفده در صد خاک پاکستان دستخوش سیل شده و در ایالت های پنجاب و سند خطر بالا آمدن آب همچنان به قوت خود باقی است.

مطالب مرتبط