نگرانی دیپلمات های غربی از تصمیم بستن یک دانشکده در تاجیکستان

Image caption وزارت آموزش و پرورش تاجیکستان مدعی است که دانشکده فنّاوری های جدید و ارتباطات مقررات تحصیل را رد می کند

بازخواند (لغو) مجوّز دانشکده فنّاوری های جدید و ارتباطات تاجیکستان به مهاجرت برخی از جوانان تاجیک منجر خواهد شد.

این مطلب در بیانیه مشترَک برخی از سفارت خانه‌ های خارجی مقیم تاجیکستان در رابطه با قضیه این دانشکده با دولت تاجیکستان مطرح شده است.

مسئولان این نمایندگی های ديپلماتیک کشورهای غربی تأکید کرده‌اند که تاجیکستان به افزایش تعداد مؤسسه‌ های آموزشی مانند دانشکده فنّاوری های جدید و ارتباطات، نیاز دارد.

این بیانیه از سویی سفیران آمریکا، آلمان، فرانسه، بریتانیا و اتّحادیه اروپا امضا شده است.

مؤلفان این بیانیه نوشته‌ اند که وزارت معارف تاجیکستان برای بازخواند مجوّز دانشکده فنّاوری های جدید و ارتباطات دلایل جدّی ارایه نداده است.

آنها می‌ فزایند: "برعکس، تا جایی آگاه هستیم، در این دانشگاه از نحوه ‌های جدید و معاصر تعلیم استفاده می‌ شود. تصمیم وزارت معارف به بازخواند مجوّز این دانشگاه نگران کننده است."

در بیانیه مشترَک سفرای خارجی آمده است که قضیه دادگاهی این دانشکده وجود شفّافیت و منصفانه بودن نظام دادگاهی در تاجیکستان را زیر سؤال می‌ برد.

مؤلفان این بیانیه افزوده‌اند: "قطع فعالیّت دانشکده فنّاوری های جدید و ارتباطات به فضای جلب سرمایه خارجی به اقتصاد تاجیکستان نیز لطمه وارد خواهد کرد. زیرا سرمایه‌گذاران بر این نظر خواهند بود که پیوسته خطر قطع فعالیّت مؤسسه آنها وجود خواهد داشت."

دانشکده فناوری های جدید و ارتباطات "دانشکده تکنولوژی انّاوتسیانی و کامّونیکتسیانی" تنها مؤسسه آموزشی عالی خصوصی در شهر دوشنبه، پایتخت تاجیکستان، است.

این دانشکده توسط صدرالدّین اکرماو، رئیس شرکت “سدر”، که یک شهروند تاجیک تبار آمریکایست، در سال 2003 تأسیس یافته بود.

بحث میان مسئولان این دانشکده و وزارت معاریف تاجیکستان از ماه ژانویه سال گذشته ادامه‌دارد. وزارت معارف این دانشکده را به نقض مقرّرات متّهم کرده، خواستار قطع فعالیّت آن شده است.

دادگاه اقتصادی تاجیکستان از این تصمیم وزارت معاریف پشتیبانی کرده است. ولی مسئولان دانشکده فنّاوریهای جدید و ارتباطات این حکم دادگاه را غیرقطاری می ‌دانند.

Image caption وزیر آموزش و پرورش تاجیکستان هوسدار داده که به زودی دانشکده فنّاوری های جدید و ارتباطات بسته خواهد شد

با این وجود، عبدالجبار رحماناو، وزیر معاریف تاجیکستان، اخیراً در یک نشست متبوعاتی اظهار داشت، که فعالیّت این دانشکده بزودی به تعویق درآورده می‌شود و حدود دو هزار دانشجویی آن به دانشگاه های دیگر انتقال داده خواهند شد.

صدرالدّین اکرماو، مؤسس و رئیس این دانشکده، اخیراً علیه وزیر معاریف تاجیکستان به دادگاه ناحیه شاه منصور شکایت برده است.

وی روز سه‌ شنبه‌17 آگوست به بی بی سی گفت، که اصلاً اختلاف این دانشکده با وزارت معارف در پی ارسال نامه عبدالجبار رحماناف به ریاست جمهوری تاجیکستان "با درخواست قطع فعالیّت این دانشگاه" آغاز شده است.

وی افزود، که تلاش آنها در محاکمه‌های گذشته دادگاهی برای افشای مشخّصات این نامه بی ‌نتیجه مانده است.

ولی به اعتقاد آقای اکرماو، در این نامه اطّلاعات ناصحیحی در قبال دانشکده فنّاوریهای جدید و ارتباطات ارایه شده است.

ضمناً، فعالیّت این دانشکده چند مرتبه مورد بازرسی کمیسیونهای مختلف دولتی قرار گرفته که به گفته آقای اکرمف، "هیج کمبودی جدّیی" در فعالیّت آن آشکار نشده است."

ولی به گفته وی، ریاست جمهوری تاجیکستان از آنها فهرست کلّیه 180 استاد این دانشکده و ترجمه حال آنها را درخواست کرده است. ضمن بازرسیها نیز اعضای کمیسیون های مختلف به شخصیت اساتید این دانشگاه بیشتر توجّه کرده‌اند.

ضمناً، در میان اساتید این دانشگاه محی ‌الدین کبیری، رهبر حزب نهضت اسلامی، رحمت‌الله‌زاییرف، رهبر حزب سوسیال دیموکرات، دوکتور حاجی‌ محمّد امراو، یکی از فعالان حزب دیموکرات و دهها نفر دیگر هستند، که پیوسته از سیاستهای دولت انتقاد می ‌کنند.

به این دلیل، صاحب‌ نظران می‌ گویند، که یکی از سببهای اصلی تلاش وزارت معاریف تاجیکستان برای متوقف کردن فعالیّت دانشکده فنّاوریهای جدید و ارتباطات به موضوع تدریس از سویی "موخالیفان" در این مؤسسه ربط دارد.