اختلاف نظر هیات منصفه در محاکمه فرماندار سابق ایلینوی

راد بلاگویویچ و همسرش
Image caption راد بلاگویویچ خود را قربانی انتقام جویی سیاسی می داند

راد بلاگویویچ، فرماندار سابق ایالت ایلینوی آمریکا که به تلاش برای 'فروش' کرسی سنای باراک اوباما متهم بوده، فقط در یک مورد از ۲۴ اتهام وارده، مجرم شناخته شده است.

محاکمه راد بلاگویویچ، ۵۳ ساله، حدود دو ماه پیش در شهر شیکاگوی ایلینوی آغاز شد اما هیات منصفه دادگاه فدرال پس از دو هفته بحث و تبادل نظر، سه شنبه (۱۷ اوت) توانست که تنها در مورد "دروغ" گفتن او به دادستان های فدرال به اتفاق نظر برسد.

قاضی دادگاه در پی ناکامی هیات منصفه در اعلان رای قاطع درباره اتهام هایی مانند رشوه گیری، فساد و اخاذی، در نظر دارد که محاکمه این سیاستمدار دموکرات را مجددا برگزار کند.

راد بلاگویویچ سه شنبه گفت: "آنها به غیر از یک اتهام جزیی که مربوط به پنج سال قبل می شود، نتوانستند ثابت کنند که من مرتکب خطایی شده ام."

دادستان ها قصد دارند که هر چه سریع تر با ارائه مستندات تازه نظر واحد هیات منصفه را علیه متهم جلب کنند.

مجلس سنای ایلینوی در اواخر ژانویه ۲۰۰۹ راد بلاگویویچ را به اتهام سوءاستفاده از قدرت برکنار کرد.

آقای بلاگویویچ تمام اتهام وارده را بی اساس می داند. بن بست در هیات منصفه موفقیتی برای وی ارزیابی شده است.

وکلای او در دادگاه موکل خود را فردی ساده اندیش توصیف کردند که نباید به عنوان خلافکاری بزرگ یا سیاستمداری فاسد اشتباه گرفته شود.

اما پاتریک فیتزجرالد که از دادستان های معروف فدرال است استدلال کرد که آقای بلاگویویچ و اطرافیانش "حلقه فساد" در دولت ایالتی تاسیس کرده بودند.

راد بلاگویویچ متهم است که در نظر داشت کرسی سابق باراک اوباما در مجلس سنای آمریکا را که پس از پیروزی او در انتخابات ریاست جمهوری خالی شده بود، در ازای دریافت رشوه به دیگران واگذار کند.

بلاگویویچ در ماه دسامبر گذشته دستگیر اما با تودیع وثیقه آزاد شد. او خود را قربانی انتقام جویی سیاسی می داند.