دیوان عالی کلمبیا موافقتنامه نظامی با آمریکا را رد کرد

Image caption کلمبیا از متحدان مهم ایالات متحده در آمریکای لاتین به حساب می آید

دیوان عالی کلمبیا موافقت دولت سابق این کشور با افزایش دسترسی آمریکا به پایگاه های نظامی کلمبیا را مغایر قانون اساسی تشخیص داده است.

آلوارو اوریبه، رئیس جمهوری سابق کلمبیا، در سال ۲۰۰۹ موافقت کرد که آمریکا نیروهایش را از پایگاه مانتا در اکوادور به کلمبیا منتقل کند.

دیوان عالی کلمبیا اعلام کرده است که این موافقتنامه یک پیمان جدید است و از آنجایی که به تایید کنگره نرسیده، برخلاف قانون اساسی و بی اعتبار است.

آلوارو اوریبه استدلال کرده بود که موافقتنامه مذکور را در چهارچوب پیمان های قبلی امضا کرده و نیازی به اجازه قانونگذاران ندارد.

این موافقتنامه تعداد نیروهای آمریکا در کلمبیا را از سقف قانونی ۱۴۰۰ نفر بیشتر نخواهد کرد اما برای مدت ده سال تعداد دیگری از پایگاه های کلمبیا را به روی آمریکا خواهد گشود.

آمریکا در نظر دارد که از این پایگاه ها برای انجام عملیات تجسس شبانه روزی هواپیماهای جاسوسی خود در منطقه استفاده کند. آمریکا و کلمبیا این اقدام را برای مبارزه با کارتل های مواد مخدر و گروه های به گفته آن ها تروریستی لازم می دانند.

اما این تصمیم توسط بسیاری از رهبران کشورهای منطقه آمریکای لاتین محکوم شده است.

هوگو چاوز، رئیس جمهوری ونزوئلا، حضور نظامی آمریکا در کلمبیا را تهدیدی برای کشورش دانسته است.

ایوو مورالس، رئیس جمهوری بولیوی نیز تصمیم کلمبیا را خیانت خوانده و دانیل اورتگا، رئیس جمهوری نیکاراگوئه نیز حضور آمریکا را تهدیدی برای ثبات منطقه دانسته است.

ونزوئلا پس از آمریکا مهم ترین شریک بازرگانی کلمبیاست.

خوان مانوئل سانتوس، رئیس جمهوری فعلی کلمبیا که تا سال ۲۰۰۹ میلادی وزیر دفاع بود، از حضور نظامی آمریکا در کشورش حمایت می کند.

خوان مانوئل سانتوس و هوگو چاوز طی هفته های اخیر گام های مهمی را با هدف رفع تنش بین دو کشور برداشته اند.

مطالب مرتبط