سیا وجود نوارهای بازجویی از مظنون 11 سپتامبر را تایید کرد

رمزی بن الشیب
Image caption آقای بن الشیب به زودی تحت محاکمه قرار خواهد گرفت

مقام های آمریکایی وجود نوارهایی ویدئویی از بازجویی سال 2002 از یک طراح حملات 11 سپتامبر ظاهرا در یک زندان مخفی را تایید کرده اند.

گفته می شود این نوارها که به گزارش آسوشیتدپرس در زیر میزی در یکی از دفاتر سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سی آی ای، پیدا شد رمزی بن الشیب را در یک زندان مراکشی که مورد استفاده سیا بود نشان می دهد.

اما یک مقام آمریکایی این خبر را کم اهمیت جلوه داده و گفته است که این نوارها فقط "مردی را که پشت میز نشسته و به سوالات پاسخ می دهد نشان می دهد."

گفته می شود که اینها تنها رکوردهای به جا مانده از شبکه زندان های مخفی سازمان سیا است که اکنون دیگر برچیده شده است.

دولت آمریکا گفته است که سیا 92 نوار ویدئویی از بازجویی ها از مظنونان تروریستی را نابود کرده بود، اما آسوشیتدپرس گزارش می دهد که دو نوار ویدئویی و یک نوار صوتی در سال 2007 زیر میزی در یک دفتر این سازمان کشف شد.

یک سخنگوی سیا از پاسخگویی به سوالات درباره نوارها خودداری کرد، اما گفت که "برنامه سابق بازداشت مظنونان توسط سیا چند بار موضوع بازبینیِ سازمان های مختلف دولتی" در دوران ریاست جمهوری بوش و باراک اوباما بوده است.

او گفت: "بعضی از این بررسی ها تا به امروز یعنی یک سال و نیم پس از پایان آن برنامه ادامه دارد."

او همچنین گفت که مراکز به اصطلاح سیاه دیگر وجود ندارد و "شیوه های بازجویی پیشرفته، که با راهنمایی وزارت دادگستری اجرا می شد، دیگر اجرا نمی شود."

او به بی بی سی گفت: "هرچند ما به همکاری با تحقیقات درباره اعمال سابق ضدتروریستی ادامه می دهیم، تمرکز سیا اکنون آنجایی است که باید باشد: یعنی حفاظت از مردم آمریکا، در حال و در آینده."

همزمان یک مقام ارشد آمریکایی به بی بی سی گفت: "این نوارها که سال ها قبل ضبط و پیدا شده، مردی را نشان می دهد که پشت میزی نشسته و به سوالاتی پاسخ می دهد. همین و بس."

نام آقای بن الشیب که یمنی است، ظرف چند هفته پس از حملات 11 سپتامبر 2001 در فهرست بزرگترین فراری ها قرار گرفت و بعدا دستگیر شد.

او که در بازداشتگاه ارتش آمریکا در گوانتانامو نگهداری می شود به زودی تحت محاکمه قرار خواهد گرفت.

برخی می گویند که این نوارها را می توان برای نشان دادن وضعیت روانی بن الشیب و آمادگی او برای محاکمه به اتهامات تروریستی به کار گرفت.

توماس درکین وکیل غیرنظامی آقای الشیب به آسوشیتدپرس گفت: "اگر این نوارها وجود داشته باشد، کاملا (به پرونده اتهامات) مرتبط خواهند بود."

به گزارش رسانه ها، سیا در آوریل 2009 گفت شبکه زندان های مخفی که دولت جورج بوش اجازه استفاده از آنها در خاک کشورهای متحد در اروپای شرقی، آسیا و آفریقا را داده بود بسته است.

از این مراکز برای بازداشت مظنونان تروریستی و بازجویی از آنها استفاده می شد، اما بسیاری، شیوه های بازجویی به کار گرفته شده در آنها را شکنجه توصیف می کنند.