انتخابات استرالیا: کدام نحوه زندگی را می‌پسندید

تونی آبوت و جولیا گیلارد
Image caption یک زن رهبر حزب کارگر و یک مرد رهبر حزب لیبرال استرالیا است

نظرات سیاستمداران استرالیایی درباره‌‌ حوزه خانواده در انتخابات سراسری این کشور از جمله بحث‌برانگیزترین موضوعاتی‌ هستند که ‌می‌توان به آن اشاره کرد و دلیل اصلی آن این است که رهبران دو حزب عمده سیاسی استرالیا در دو جبهه و رو در روی هم قرار گرفته‌اند.

مهم‌تر این که یک زن رهبر حزب کارگر و یک مرد رهبر حزب لیبرال است.

استیو فیلدینگ، رهبر حزب "اول خانواده" که تنها چهار نماینده در مجلس استرالیا دارد، در اواخر ماه ژوئیه به رسانه‌های این کشور گفته بود تونی آبوت، رهبر حزب لیبرال، هر بار که حرف می‌زند برنامه‌ای که برای خانواده‌های استرالیایی ترسیم می‌کند نسبت به دفعه قبل، از این رو به آن رو شده. او درباره جولیا گیلارد، رهبر حزب کارگر و نخست وزیر فعلی استرالیا، نیز گفته بود این که گیلارد جلوی دوربین رسانه‌ها، بچه‌ها را می‌بوسد معنی‌اش این نیست که حزب کارگر با خانواده‌ها خیلی خوب است.

تونی آبوت ازدواج کرده و صاحب سه دختر است. علاوه بر همسر و سه دخترش، او دو خواهر هم دارد. بنابراین به نظر می‌رسد با دنیای زنان کمابیش آشناست. با این همه بسیاری از زنان از نظرات او استقبال نمی‌کنند و او را یک سیاستمدار سنتی می‌دانند. بخشی از این نگاه، به پیشینه او در دولت جان هوارد، نخست وزیر پیشین استرالیا، برمی‌گردد. تونی آبوت در مقام وزیر بهداشت از مخالفان سرسخت داروی سقط جنین RU۴۸۶ بود. این دارو نیاز به جراحی برای سقط جنین را از بین می‌برد.

نظرات تونی آبوت در ماه‌های گذشته نیز بارها بحث‌برانگیز شده است. یکی از آن‌ها در مورد باکر‌گی دختران بود موضوعی که او درباره‌اش گفته بود "با ارزش‌ترین هدیه‌ای که می‌توانید به کسی بدهید باکر‌گی‌ست. این نهایت هدیه‌ ای ا‌ست که می‌توانید تقدیم کنید".

تونی آبوت که خود را یک کاتولیک معتقد می داند، حتی در رسانه‌ها طرفدار حزب لیبرال نیز به خاطر این اظهارات، سرزنش شد. تونی آبوت هر بار در پاسخ به مخالفانش می‌گوید "دست کم من با خانواده آشناترم چون جولیا گیلارد همسر و فرزندی ندارد بنابراین چیزی درباره‌ی روابط خانوادگی نمی‌داند."

Image caption جولیا گیلارد به صراحت درباره‌ زندگی شخصی‌اش اظهار نظر می‌کند

جولیا گیلارد، نخست وزیر استرالیا، از دورانی که معاون نخست وزیر و همزمان وزیر آموزش و پرورش بود مورد حمله احزاب مخالف در مجلس استرالیا قرار داشت.

او از سال ۲۰۰۶ با تیم متیسون،‌ شریک زندگی‌اش، زندگی کرده و آنچنان که خود می‌گوید این راهی‌ است که خود برای زندگی‌اش برگزیده است. در سی‌ام ژوئن امسال خبرنگار روزنامه سیدنی مورنینگ هرالد از گیلارد پرسیده بود که آیا او به خدا باور دارد. گیلارد پاسخ داده بود "نه، من مذهبی نیستم".

شاید بتوان گفت از این جنبه که جولیا گیلارد به صراحت درباره‌ زندگی شخصی‌اش اظهار نظر می‌کند باید او را در ردیف سیاستمداران نوظهوری دانست که سنت‌های خانوادگی استرالیا را به چالش کشیده‌اند.

یکی دیگر از این سیاستمداران که هم حزبی گیلارد نیز هست، پنی وونگ، وزیر تغییر اقلیم و آب در دولت استرالیاست. وونگ نه تنها اولین وزیر زن آسیایی تبار استرالیاست بلکه اولین عضو کابینه است که آشکارا همجنسگرایی خود را ابراز داشته است.

پنی وونگ در پاسخ به این که آیا جولیا گیلارد می‌تواند در مورد ازدواج همجسنگرایان در استرالیا سنت‌شکنی کند به رسانه‌ها گفته است که "دست کم او [جولیا گیلارد] از جان هوارد و کوین راد، نخست وزیران پیشین استرالیا، پیشروتر است ولی هنوز باید به موانع اجتماعی و مذهبی توجه کرد. با این حال اگر بشود درباره‌ی چنین قانونی بحث کرد چنین بحثی تنها در حزب کارگر امکان پذیر است".

در سه هفته گذشته زندگی خصوصی رهبران دو حزب عمده استرالیا بارها در نشریات به تصویر کشیده شد. هفته گذشته مجری یکی از رادیوهای محلی در ایالت کوئینزلند استرالیا از شنوندگانش خواست به او بگویند برای‌شان کدام مهم‌تر است: این که جولیا گیلارد تا به حال با چهار نفر دیگر زندگی کرده، ولی هرگز ازدواج نکرده و بچه‌ای ندارد، یا تونی آبوت که گفته می‌شد از یک زن دیگر صاحب یک پسر است ولی از باکر‌گی دختران به عنوان یک هدیه حرف می‌زند.

تعداد تماس گیرندگان چنان زیاد بود که مسئولان ایستگاه رادیویی بارها از شنوندگان درخواست کردند دست کم با حسابداری این شبکه رادیویی تماس نگیرند که یکی از خطوط تلفنی برای امور اضطراری آزاد باشد.

مطالب مرتبط