کماندوهای ویژه اسرائیل؛ آمادگی برای نبرد آینده

واحد کماندویی ویژه اسرائیل در کشتی ماوی مرمره

واحد کماندویی ویژه اسرائیل که در ماه مه به کاروان امداد رسانی ترکیه که عازم غزه بود، حمله کرد، به برنامه پانوراما بی بی سی اجازه داده بطور اختصاصی با عوامل و دست اندرکاران آن دسترسی داشته باشد.

بعضی از کماندوهای اسرائیلی کلاه های نقابدارشان را برداشتند تا با من حرف بزنند و زخم هایی را که در شب درگیری برداشته بودند به من نشان بدهند، شبی که در آن روی عرشه کشتی ترکیه ای مرمره آبی، ۹ نفر کشته و ۵۰ نفر هم زخمی شدند.

گزارش تصویری از واحد کماندویی ویژه اسرائیل

سروان آر (R) می گوید: "من یک چاقو در شکمم دیدم و آن را بیرون کشیدم".

"مرتب ما را می زدند و فریاد الله اکبر به هوا بلند بود".

تصاویر گرفته شده توسط اسرائیلی ها نشان می دهد که مسافران کشتی، سروان آر، عضو واحد ۱۳ کماندوهای دریایی را با میله مورد ضرب و شتم قرار دادند، او را با چاقو زدند و سپس به طبقه پایین عرشه انداختند.

اینکه کدام طرف شروع کننده خشونت منجر به مرگ چند نفر در کشتی بوده، شدیدا مورد اختلاف است. ماوی مارمارا یکی از شش کشتی متعلق به فعالان ائتلافی از گروه های طرفدار فلسطینیان بود که روز ۳۱ مه در آبهای بین المللی و در فاصله ۸۰ مایلی (حدود ۱۳۰ کیلومتری) سواحل اسرائیل در حرکت بود.

به من اجازه اختصاصی داده شد در تمرین واحد ۱۳ کماندوهای دریایی روی کشتی مشابه مرمره آبی حضور پیدا کنم.

من همراهشان با یکی از قایق های بادی کوچک آنها، که به "مورنوس" معروف است، به دریا رفتم. آنها خود را برای مواجهه با کاروان های امداد رسانی دریایی احتمالی در آینده آماده می‌کردند.

Image caption اعضای واحد ۱۳ کماندوهای دریایی اسرائیل احساس می کنند توسلشان به زور موجه بوده

کاروان امداد رسانی غزه توسط جنبش غزه آزاد و یک گروه ترکیه ای موسوم به بنیاد آزادی ها و حقوق بشر و کمک های انسان دوستانه (IHH) سازماندهی شده بود.

خشونت اعمال شده [در جریان این برخورد] با محکومیت گسترده جهانی روبرو شد. ترکیه سفیر خود را از اسرائیل فرا خواند و مانور نظامی مشترک دو کشور را لغو کرد.

ترکیه خواهان عذرخواهی و تحقیقات بین المللی است. اسرائیل اخیرا اعلام کرد با تحقیقاتی که از سوی سازمان ملل در مورد کشته ها انجام شود همکاری می کند، ولی در حال حاضر مشغول انجام تحقیقاتی داخلی است که البته در آن از اقدامات کماندوهایش دفاع کرده است.

کماندوها تأکید می کنند که جانشان در خطر بوده و وقتی از سلاح گرم استفاده کرده اند که مورد حمله قرار گرفته اند.

مقامات ترکیه گفته اند در کالبد شکافی ۹ فعال کشته شده، سی گلوله در بدن آنها پیدا شده، و یکی از آنها چهار بار از ناحیه سر هدف قرار گرفته است.

ستوان آ (A) یکی از کماندوهای قایق هایی بود که ساعت چهار و نیم صبح به ماوی مارمارا نزدیک شد، آنهم پس از اینکه کاروان امداد رسانی پنج اخطار نیروی دریایی اسرائیل برای تغییر مسیر را نادیده گرفت. آنها گفتند مردانی با شلنگ و میله هایی که آن شب از بدنه کشتی بریده بودند، آنها را به عقب رانده اند.

ستوان آ گفت: "آنها میله های فلزی در دست داشتند و روی نرده ها می کوبیدند. به طرف ما سنگ، اشیاء فلزی و زباله های موجود در کشتی را پرتاب می کردند، و به این ترتیب به عده زیادی از سربازان آسیب رساندند."

گروهبان وای (Y) یکی از کماندوهایی بود که با طناب از یکی از هلی کوپترها روی عرشه کشتی آمد. او گفت: "فعالان حاضر در کشتی، طناب را به آنتن کشتی بستند. این کار خیلی خیلی خطرناک است. ما باید پاهایمان را روی زمین بگذاریم، در غیر اینصورت ۱۵ یا ۲۰ متر پایین می افتیم."

کماندوها اولین طناب را بریدند و از سمت دیگر هلی کوپتر با طناب پایین آمدند.

من علاوه بر این در استانبول با فعالان ترک هم صحبت کردم.

بعد از اینکه سروان آر و دو کماندوی دیگر مجروح شدند، توسط مراد آکینان، یکی از داوطلبان بنیاد آزادی ها و حقوق بشر و کمک های انساندوستانه، به پایین کشتی، یعنی جایی که کشته ها و مجروحان قرار داشتند، برده شدند.

مراد آکینان به من گفت: "قابل درک بود که بعضی ها می گفتند ما باید با اینها همان کاری را بکنیم که با ما کردند. ولی من آنها را آرام کردم و گفتم که مطابق اعتقادات مذهبی مان، ما باید آنها را مداوا کنیم و به جای اولشان برگردانیم."

از ترس جان

سروان آر گفت نگران جانش بوده؛ "من متوجه شدم که با دو گروه طرف هستیم: گروهی که می خواهند ما را بکشند، و گروه معتدل تری که سعی می کنند گروه اول را کنترل کنند و مانع بالاگرفتن کار و کشتن ما شوند."

سپس سروان را با طبقه بالا بردند. او نگران بود که مبادا گروگان گرفته شود. او می گوید: "نگهبان من، هدف یک تفنگ گیج کننده اسرائیلی قرار گرفت و به داخل دوید. من متوجه شدم که تنها هستم و از کشتی پایین پریدم و قایق ما مرا از آب گرفت."

کماندوهای اسرائیلی در جستجوی سلاح های ارسالی به غزه – که توسط گروه فلسطینی حماس اداره می شود – وارد کشتی های زیادی شده اند که عازم این ناحیه هستند.

حماس موجودیت اسرائیل را نمی پذیرد و در سال های اخیر هزاران راکت بسوی اهداف غیرنظامی در اسرائیل شلیک کرده است.

اسرائیل کنترل شدیدی بر ورودی ها و خروجی های زمینی و دریایی غزه اعمال می کند. آنها می گویند محاصره دریایی برای توقف ورود سلاح به غزه ضروری است. ولی فلسطینیان می گوینداین کار باعث رنج مردم می شود و زندگی اقتصادی این ناحیه را فلج کرده است. این محاصره نوعی تنبیه دسته جمعی قلمداد شده و بشدت مورد انتقاد قرار گرفته است.

ولی بنیادی که پشت کشتی های امدادی قرار داشت، تنها بخاطر اقدامات انساندوستانه اش شناخته شده نیست. مقامات غربی و اسرائیلی آن را به ارتباط با تروریست ها متهم می کنند، اتهامی که این بنیاد قویا آن را رد می کند.

Image caption گیورا ایلاند می گوید اکتیویست ها "آمده بودند تا بکشند یا کشته شوند."

IHH از استفاده از میله، زنجیر و چاقو علیه کماندوها دفاع می کند.

بولنت ایلدریم، رئیس این بنیاد گفت: "قضیه چیزی فراتر از مقاومت آرام بود، چون اسرائیلی ها از همان ابتدا شروع به تیراندازی کردند. افراد ما زیر شلیک گلوله از خودشان دفاع می کردند."

اسرائیلی ها می گویند پایین آمدن از هلی کوپتر با طناب و تیراندازی همزمان با آن امکان ندارد، و آنها تنها هنگامی بجای گلوله های مشقی از گلوله های جنگی استفاده کردند که از طرف فعالان به سویشان تیراندازی شد.

ژنرال بازنشسته گیورا ایلاند که تحقیقات در مورد حوادث داخل کشتی را رهبری کرده، گفت: "شواهد بسیار روشنی داریم که طرف مقابل در حد اقل چهار مورد از سلاح گرم استفاده کرده است. در بعضی از این موارد آنها از سلاح هایی که از سربازان اسرائیلی به سرقت برده بودند استفاده کرده اند. در حد اقل یک مورد آنها از سلاحهای خودشان استفاده کرده بودند، زیرا ما گلوله ها و پوکه هایی پیدا کردیم که از سوی نیروهای اسرائیلی مورد استفاده قرار نگرفته بودند."

او گفت که استفاده کماندوهای اسرائیلی از سلاح های گرم موجه بوده، اما در عین حال پذیرفت که آنها در زمینه اطلاعاتی و برنامه ریزی "مرتکب اشتباهاتی شدند".

به گفته او "این افراد آمده بودند که بکشند یا کشته شوند. و با توجه به شرایط، در جای پیچیده ای مانند یک کشتی، بیلان کار – یعنی تعداد کشته ها – به شکل حیرت آوری پایین است."

گیورا ایلاند گفتاین بنیاد ترکیه ای توانست به هدف خود برسد و توجه جهانی را به محاصره غزه جلب کند. او افزود: "متأسفانه آنها موفق شدند دقیقا به آنچه می خواستند برسند؛ تحریک، و اینکه بتوانند نشان دهند که اسرائیل باعث مرگ ۹ نفر شده. در نتیجه اسرائیل به افراط در استفاده از زور متهم شده، و مقصر همه چیز قلمداد می شود."

واحد ۱۳ کماندوهای دریایی مشغول تمرین برای مواجهه با کاروان های امداد رسانی بعدی است که انتظار می رود پائیز آینده از راه برسند. نبرد مدیترانه هنوز تمام نشده است.

مطالب مرتبط