به روز شده:  13:16 گرينويچ - چهارشنبه 18 اوت 2010 - 27 مرداد 1389

گفتگوهای روسای جمهوری روسیه، پاکستان، افغانستان و تاجیکستان آغاز شد

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

دمیتری مدودیف، رئیس جمهوری روسیه که کشورش میزبان اجلاس رهبران چهار کشور روسیه، پاکستان، افغانستان و تاجیکستان است، به پاکستان پیشنهاد کمک برای سیلزدگان کرده است.

هدف از گفتگو های رهبران چهار کشور، که در شهر سوچی، واقع در جنوب روسیه برگزار می شود، تلاش برای بازگرداندن ثبات به منطقه عنوان شده است

انتظار می رود در پایان این مذاکرات، رهبران چهار کشور بیانیه مشترکی در زمینه افزایش کمک های بین المللی برای فربانیان سیل در پاکستان صادر کنند.

دولت پاکستان می گوید بر اثر جاری شدن سیل در این کشور حدود 20 ملیون نفر صدمه دیده اند.

موضوعات دیگر در دستور کار اجلاس سوچی شامل مبارزه با تروریسم و مبارزه با قاچاق مواد مخدر است که افغانستان بزرگترین تولید کننده آن محسوب می شود.

همچنین روسای جمهوری روسیه و پاکستان گفته اند از دولت افغانستان در مقابله با شوشیان در این کشور حمایت می کنند.

دمیتری مدودیف، رئیس جمهور روسیه که کشورش سابفه جنگ در افغانستان دارد و در سال 1989 پس از سیزده سال حضور نظامی، از افغانستان خارج شد، گفت :"ما کاملا از مبارزه دولت افغانستان علیه تروریسم حمایت می کنیم . ما آماده هستیم در این زمینه به صورت کامل کمک کنیم."

دیدار رحمان و مدودیف

انتظار می رود تاجیکستان در این نشست موضوع گسترش همکاری ها میان چهار کشور را هم مطرح کند.

اگرچه منابع دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری تاجیکستان از توضیح در موضوعات مطروح در این نشست خودداری کردند و تنها گفتند که "کلّیه مسائل مورد نظر دو کشور" بررسی خواهد شد.

پرزیدنت رحمان در ادامه‌سفر خود به روسیه، با دمیتری م‌دویدیف، همتای روس خود نیز ملاقاتی خواهد داشت.

سرگی پریخودکو، یاور رئیس جمهوری روسیه، اعلام کرده است، که در این نشست مسائل جاری میان این دو کشور، نظیر همکاری در بخشهای انرژی، مهاجرت و نظامی مطرح خواهند شد.

در ماه ژوئن سال 2004 پرزیدنت رحمان در شهر سوچی با ولادمير پوتین، رئیس جمهور وقت روسیه، ملاقاتی داشت که به گفته برخی از کارشناسان سیاسی، با توافقاتی "غیرسودمند" برای تاجیکستان انجام شد.

از جمله، تاجیکستان در برابر معافیت از پرداخت بدیهی 330-ملیون دلاری خود به روسیه، به این کشور اجازه داد که پایگاه نظامی خود را در تاجیکستان مستقر کند.

همچنین، مجتمَع نظارت فضایی موسوم به “اکنا” به مالکیّت روسیه درآمد و روسیه برای اجاره "نمادین" این زمین همه ‌ساله 30 سنت آمریکایی به تاجیکستان می ‌پردازد.

سیمودین دوستاو تحلیلگر تاجیک می گوید در این ملاقت نیز تاجیکستان "گذشتهای" به روسیه خواهد کرد

روسیه در آن زمان قول داده بود که شرکت "روسل" در تاجیکستان نیروگاه "راغون" را می ‌سازد، ولی بعد از سه سال "انتظار" دولت تاجیکستان وادار شد قرارداد خود با این شرکت را لغو کند.

در دو سال اخیر، به گفته کارشناسان، روابط تاجیکستان و روسیه به سردی گراییده است.

دلیل این امر پشتیبانی مقامات روسیه از موضع ازبکستان در قبال طرح بحث برانگیز نیروگاه "راغون" در تاجیکستان عنوان می‌ شود.

هم اکنون این سؤال مطرح است که آیا تاجیکستان در ملاقات سوچی برای بهبود رابطه با روسیه دوباره از خود "گذشت هایی" نشان خواهد داد یا نه؟

سیم‌الدّین دوست اف، رئیس مرکز تحقیقاتی "انديم" می ‌گوید که به احتمال زیاد این دفعه نیز تاجیکستان آماده است معاملاتی انجام بدهد.

وی می ‌افزاید: "ممکین است دولت تاجیکستان با ادامه‌حضور نظامیان روس در این کشور تا 15-20 سال دیگر موافقت کند. همچنین دولت برای گذشت هایی در مورد استفاده از فرودگاه نظامی عینی یا ازسرگیری پخش برنامه شبکه ‌های تلویزیونی روسیه در تاجیکستان آماده است."

ولی به اعتقاد آقای دوست اف، حالا میان تاجیکستان و روسیه اختلافات نظر جدّی هم مشاهده می ‌شود.

وی می‌ گوید: "روسیه از استقلال تاجیکستان عمل در روابط با آمریکا و ایران خوش‌ بین نیست ولی مشکل اصلی به طرح "راغون" مربوط است. زیرا روسیه قصد دارد بخش اصلی سهمیه ‌های این نیروگاه را به خود اختصاص بدهد."

به گفته کارشتاسان پشتبانی روسیه از اوزبکستان در قبال طرح نیوگاه آبی "راغون" باعیث سردی در روبط روسیه و تاجیکستان شده است

این در حالیست، که منابع وزارت خارجه تاجیکستان گفته اند که سال گذشته دولت روسیه پیشنهاد کرده بود که در عوض دریافت 75 درصد سهمیه ‌های "راغون" آماده است ساخت این نیروگاه را به عهده بگیرد.

طبق اطّلاع این منابع، جانب تاجیکستان این پیشنهاد را رد کرده است.

هرچند در یک ماه اخیر در باره توافق میان تاجیکستان و روسیه در زمینه سهمیه ‌های "راغون" سر و صدا هایی پهن می ‌شون، اما مقامات این شایعات را بی ‌پایه دانسته اند.

ضمناً، در سال جاری برای بار سوم است که ملاقات روبروی رؤسای جمهوری تاجیکستان و روسیه صورت می ‌گیرد، ولی صاحب‌ نظران می‌ گویند که هیچ پیشرفتی در روابط میان دو کشور مشاهده نشده است.

برای بار نخست دیدار چهارجانبه رهبران روسیه، پاکستان، افغانستان و تاجیکستان سالی قبل در دوشنبه برگزار شده بود.

"خاور میانه‌جدید"

به گفته وفا نیتبیکوف روسیه در پی تاسیس خاور میانه جدید است

به گفته کارشناسان، تأسیس "آسیای مرکزی بزرگ" با شمول کشورهای آسیای میانه‌و افغانستان و پاکستان جزئی از سیاست های ژیوپولیتیک آمریکا است و به این دلیل، این سئوال مطرح است که آیا روسیه با راه‌ اندازی ملاقات ها در این چارچوب خواستار موساعدت به این طرح است یا سیاست های دیگری را دنبال می ‌کند؟

وفا نیتبیک اف، کارشناس مسائل منطقه ‌ای در مرکز مطالعات استراتژیک ریاست جمهوری تاجیکستان می ‌گوید، که روسیه هرگز با این طرح آمریکای ها موافق نیست زیرا هدف اصلی این طرح دور ساختن کشورهای منطقه از روسیه است.

به گفته وی، روسیه خود خواستار اجرای طرح جدیدی با نام "خاور میانه‌جدید" است، که در کنار کشورهای آسیای مرکزی، چین، افغانستان، هند، پاکستان، ایران، مغولستان، ترکیه و آذربایجان را هم شامل می شود.

به اعتقاد آقای نیتبیک اف، در آینده تجارت منابع انرژی میان این کشورها باید به ایده‌ اصلی همگرایی آنها تبدیل شود.

به این دلیل، به گفته آقای نیتبیکا اف، در این زمینه تاجیکستان می ‌تواند به یکی از کشورهای بزرگ تولید کننده نیروی برق و یک کشور ترانزیت این نیرو تبديل شود.

مطالب پرخواننده کنونی

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.