هشدار رئیس گوگل در مورد عاقبت فعالیت های اینترنتی

اریک اشمیت
Image caption آقای اشمیت گفت افراد باید متوجه باشند که ثبت حجم عظیمی از اطلاعات درباره آنها چه عاقبتی می تواند داشته باشد

اریک اشمیت، رئیس گوگل، هشدار داده است که جوانان ممکن است در آینده مجبور باشند برای فرار از فعالیت های اینترنتی خود در گذشته، نام خود را تغییر دهند.

آقای اشمیت به نشریه وال استریت گفت ممکن است این جوانان متوجه نباشند که ثبت حجم عظیمی از اطلاعات درباره خودشان چه عاقبتی می تواند داشته باشد.

شرکت گوگل به تازگی شبکه های اجتماعی خود را گسترش داده است.

این شرکت به تازگی شرکت های "جمبول" و "اسلاید" را خریداری کرده که هر دو در ارائه خدمات به شبکه های اجتماعی تخصص دارند.

اسلاید یک شرکت ارائه کننده فعالیت های سرگرمی و مسابقاتی است و جمبول خدمات ارزی و پرداختی مجازی را انجام می دهد.

برخی بر این باورند که تصاحب این شرکت ها به معنای راه اندازی یک شبکه اجتماعی دیگر است.

گوگل تاکنون دو شبکه اجتماعی را راه اندازی کرده است؛ گوگل باز که در فوریه 2010 شروع به کار کرد و شبکه اجتماعی اورکات که اولین شبکه اجتماعی راه اندازی شده توسط گوگل بود.

راه اندازی شبکه اجتماعی گوگل باز به این دلیل جنجال برانگیز شد که شناسه های کاربری جی میل افراد را، بدون کسب رضایت از آنها، به یکدیگر متصل می کند؛ این موضوع به این معناست که شناسه های کاربری افراد در معرض دید عموم قرار دارد.

تغییر چگونگی برخورد با فن آوری

آقای اشمیت با پیش بینی احتمال تغییر نام برخی افراد گفت: "فکر نمی کنم جامعه از تبعات در دسترس بودن، قابل فهم بودن و قابل ثبت بودن اطلاعات در هر زمان و توسط هر کسی، آگاه باشد و درک کند که چه اتفاقی خواهد افتاد."

با این وجود آقای اشمیت گفت به احتمال زیاد در آینده شرکت گوگل از کاربران خود اطلاعات شخصی بیشتری ذخیره خواهد کرد.

او گفت: "در حال حاضر ما تقریبا می دانیم که شما که هستید، به چه مسائلی اهمیت می دهید و تا حدودی می دانیم که دوستان شما چه کسانی هستند."

با این حال برخی کارشناسان اظهارات او را "مبالغه آمیز" خوانده اند.

سوا چارمن اندرسون، به بی بی سی گفت "اینکه همه چیز در اینترنت ثبت شده است درست نیست و تحقق این موضوع با توجه به وسعت اینترنت زمان نسبتا زیادی نیاز دارد."

او افزود آرشیوهایی مانند فرایند نگهداری موقت اطلاعات توسط گوگل (Google Cache) که نسخه های قدیمی تر وب سایت ها را ذخیره می کند، گزینشی کار می کنند.

خانم چارمن اندرسون استدلال می کند از آنجایی که در حال حاضر شرکت هایی برای "پاک کردن" نمایه های اینترنتی وجود دارند، باید برخورد جامعه نسبت به محتوای اطلاعاتی که بر روی اینترنت در دسترس است، تغییر کند.

او می گوید: "همیشه بین معرفی یک فن آوری نوین و توسعه هنجارهای رفتاری که این فن آوری ترویج می کند تاخیر وجود دارد. به عنوان یک جامعه ما فقط باید نسبت به حماقت هایی که جوانان انجام می دهند، بخشش بیشتری نشان دهیم."

مطالب مرتبط