جلسه اضطراری سازمان ملل برای کمک به پاکستان تشکیل می شود

سیل زدگان
Image caption مناطق دیگری از پاکستان گرفتار سیل شده و بر شمار آسیب دیدگان افزوده است

سازمان ملل متحد برای رسیدگی به شرایط سیل زدگان پاکستان جلسه اضطراری تشکیل می دهد.

روز پنجشنبه، 28 مرداد (19 اوت)، اعلام شد که به دعوت بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد، اعضای سازمان به زودی در یک جلسه اضطراری شرایط سیل زدگان پاکستان و نحوه جلب و تجهیز کمک های بشردوستانه برای آسیب دیدگان را مورد بررسی قرار می دهند.

این خبر در حالی انتشار می یابد که به گزارش منابع سازمان ملل، شمار کسانی که در اثر جاری شدن سیل در پاکستان به کمک نیاز دارند به بیش از هشت میلیون نفر رسیده که چهار میلیون نفر از آنان خانه و امکانات معیشتی خود را از دست داده اند.

عکس های ماهواره ای از منطقه، قبل و بعد از جاری شدن سیل

پیشتر، رقم چهار میلیون نفر در مورد سیل زدگان پاکستانی گزارش شده بود اما با ادامه بارش باران و سیل گرفتگی نقاط دیگر و بازدید از مناطق سیل زده، این آمار افزایش یافته است.

همزمان، نشانه ای از فروکش کردن سیل دیده نمی شود و با طغیان روخانه سند، احتمال آب گرفتگی نقاط بیشتری در مناطق جنوبی پاکستان و وارد شدن آسیب گسترده تر به این کشور افزایش یافته و باعث نگرانی شده است.

بان کی مون هفته گذشته به پاکستان سفر کرد و همراه با رئیس جمهوری این کشور، به بازدید از برخی مناطق سیل زده رفت.

دبیرکل سازمان ملل پس از بازگشت از این سفر و با توجه به کمبود کمک های بین المللی برای سیل زدگان پاکستان، خواستار برگزاری اجلاس فوق العاده کشورهای عضو سازمان شد.

انتشار می رود جلسه اضطراری سازمان ملل با تصویب قطعنامه ای از همه کشورهای عضو و سازمان های امدادرسانی بخواهد از تلاش های پاکستان برای کاهش آثار جاری شدن سیل و بازسازی ویرانی های ناشی از آن به طور کامل حمایت کنند.

در عین حال، خبرنگار بی بی سی می گوید که این قطعنامه شامل توصیه هایی مشخص در مورد کمک به پاکستان نخواهد بود اما نشانه ای از نگرانی سازمان ملل و ایالات متحده در مورد کمبود کمک های بین المللی به پاکستان محسوب می شود.

کمک ناکافی

سازمان ملل پیش از این خواستار دست کم چهارصد و شصت میلیون دلار کمک های اضطراری برای پاکستان شده بود و تا کنون حدود نیمی از این مبلغ تامین شده است.

Image caption دبیرکل سازمان ملل خواستار افزایش کمک جهانی به پاکستان شده است

به گفته کارشناسان، در مقایسه با سایر بلایای طبیعی مانند زلزله هائیتی در اوایل سال جاری، واکنش جامعه جهانی در سطح دولت ها و مردم برای کمک به سیل زدگان پاکستان مطلوب نبوده است.

در مورد این واکنش ناکافی، دلایل مختلفی از جمله نگرانی مردم غرب از شرایط اقتصادی خود، بدبینی نسبت به فساد اداری در پاکستان و گزارش های مربوط به نفوذ اسلامگرایان تندرو در این کشور ارائه شده است.

در همانحال، برخی از کارشناسان هشدار داده اند که ناکافی بودن کمک های خارجی صرفا باعث خواهد شد تا آسیب دیدگان از سر ناچاری به گروه های افراطی پناه ببرند و به این ترتیب، نفوذ این گروه ها افزایش یابد.

در عین حال، دولت آمریکا گفته که قرار است هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه، به زودی افزایش کمک های این کشور به سیل زدگان پاکستانی را اعلام کند.

سخنگوی سازمان ملل نیز گفته است که به نظر می رسد به تدریج بر میزان کمک های ارسالی از خارج به پاکستان افزوده می شود هر چند میزان این کمک ها در مقایسه با ابعاد این حادثه ابدا کافی نبوده است.

روز گذشته اتحادیه اروپا تصمیم گرفت 39 میلیون دلار کمک دیگر در اختیار پاکستان قرار دهد و دولت های ژاپن و استرالیا و همچنین بانک توسعه اسلامی نیز از افزایش کمک های خود به این کشور خبر دادند.

در ایران، شماری از مراجع تقلید از پیروان خود خواسته اند به کمک آسیب دیدگان سیل پاکستان بشتابند و سخنگوی دولت هم گفته است که هیاتی برای بررسی وضعیت سیل زدگان و نیازمندی های آنان به پاکستان سفر می کند.

مطالب مرتبط