آمریکا طرح مذاکرات خاورمیانه را اعلام می کند

Image caption جورج میچل، نماینده ویژه آمریکا، در هفته های اخیر تلاش های زیادی برای شروع مذاکرات صلح انجام داده است.

شبکه خبری بی بی سی دریافته است که وزارت خارجه آمریکا قصد دارد به زودی جزئیاتی از شرایط انجام مذاکرات مستقیم صلح بین اسرائیل و فلسطینیان را اعلام کند.

انتظارمی رود این بیانیه جدول زمانی مربوط به این مذاکرات را هم شامل شود.

پس از ماهها مذاکرات غیر مستقیم، هم دولت امریکا و هم میانجیگران بین المللی در تلاش هستند تا با کاهش شکاف های موجود زمینه مساعد را برای ترغیب دو طرف به مذاکره ایجاد کنند.

در هفته های اخیر، جورج میچل، نماینده ویژه امریکا تلاش هایی را در جهت برقراری اعتماد و اطمینان بین اسرائیل و فلسطینیان برای شروع مذاکرات مستقیم انجام داده است.

به گفته بی بی سی جزئیاتی که قرار است در بیانیه وزارت خارجه آمریکا منتشر شود پایه و اساس این مذاکرات مستقیم را تشکیل خواهد داد.

فلسطینیان قبلا براین مسئله تاکید داشتند که باید به آنها درباره تشکیل یک کشور فلسطینی در مناطق اشغالی سال ۱۹۶۷ تضمین داده شود.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل طی هفته های گذشته بارها تاکید کرده که بدون هر گونه پیش شرطی آماده انجام مذاکره مستقیم است، این در حالی است که محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی قبل ازآغاز هر گونه مذاکره ای با اسرائیل، خواستار ارائه تضمین هایی شده است.

به گفته خبرنگار بی بی سی در بیت المقدس، به دلیل اختلافات بر روی موضوعات مهم، هیج تضمینی برای موفقیت آمیز بودن این مذاکرات وجود ندارد.

مطالب مرتبط