آمریکا: مذاکرات مستقیم صلح خاورمیانه نزدیک است

فیلیپ کراولی، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا
Image caption سخنگوی وزارت خارجه آمریکا از مذاکره وزیر خارجه آمریکا با رئیس جمهوری مصر خبر داد

آمریکا تایید کرده است که به جلب نظر دولت اسرائیل و تشکیلات خودگردان فلسطینیان برای آغاز مذاکرات مستقیم صلح بسیار نزدیک شده است.

فیلیپ کراولی، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، پنجشنبه گفت:"بر این باوریم که ما به تصمیم طرفین برای ورود به مذاکرات مستقیم، خیلی خیلی نزدیک هستیم."

در این رابطه، خبرگزاری رویترز به نقل از منابع دیپلماتیک خود گزارش داده است که مذاکرات مستقیم اسرائیل و فلسطینی ها دوم سپتامبر در واشنگتن، پایتخت آمریکا، برگزار خواهد شد.

به گزارش این خبرگزاری، گروه چهارجانبه متشکل از آمریکا، اتحادیه اروپا، سازمان ملل متحد و روسیه پنجشنبه در این خصوص به توافق دست پیدا کرده است و انتظار می رود که دولت اسرائیل و تشکیلات خودگردان نیز با بیانیه این گروه موافقت کنند.

به گزارش خبرگزاری رویترز بیانیه گروه چهارجانبه جمعه اعلام خواهد شد. این خبر رسما تایید نشده است.

فیلیپ کراولی پنجشنبه در شبکه اجتماعی تویتر اعلام کرد که هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا با حسنی مبارک، رئیس جمهوری مصر نیز مذاکره کرده است.

خانم کلینتون از روز چهارشنبه با سلام فیاض، نخست وزیر در تشکیلات خودگردان، همتای اردنی خود و نیز با تونی بلر، نخست وزیر پیشین بریتانیا و نماینده ویژه گروه چهارجانبه تلفنی گفتگو کرده است.

فیلیپ کراولی گفت، طرفین در موقعیتی هستند که به زودی خبر موافقت با گفتگوهای مستقیم را اعلام خواهند کرد.

دولت آمریکا و میانجیگران بین المللی در تلاشند که با کاهش شکاف های موجود زمینه مساعد را برای ترغیب دو طرف به مذاکره ایجاد کنند.

در هفته های اخیر، جورج میچل، نماینده ویژه آمریکا درامور صلح خاورمیانه تلاش زیادی در جهت برقراری اعتماد بین اسرائیل و فلسطینیان انجام داده است.

گفته می شود که جزئیاتی که قرار است در بیانیه های آمریکا و گروه چهارجانبه منتشر شود اساس این مذاکرات مستقیم را تشکیل خواهد داد.

فلسطینیان قبلا براین مسئله تاکید داشتند که باید به آنها درباره تشکیل یک کشور فلسطینی در مناطق اشغالی سال ۱۹۶۷ تضمین داده شود.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، طی هفته های گذشته بارها تاکید کرده که بدون هر گونه پیش شرطی آماده انجام مذاکره مستقیم است.

این در حالی است که محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی، قبل ازآغاز هر گونه مذاکره ای با اسرائیل، خواهان ارائه تضمین هایی شده است.

به گفته خبرنگار بی بی سی در بیت المقدس، به دلیل اختلافات بر روی موضوعات مهم، هیج تضمینی برای موفقیت آمیز بودن این مذاکرات وجود ندارد.

مطالب مرتبط