بی پی اتهام عدم ارائه اطلاعات درباره انفجار در سکوی نفت را رد کرد

سکوی دیپ واتر هورایزن
Image caption انفجار در این سکو نقطه شروع نشت نفت در خلیج مکزیک بود

شرکت عظیم نفتی بی پی به پنهان کردن داده های مهم مورد نیاز در تحقیقات درباره فاجعه نشت نفت در خلیج مکزیک متهم شده است.

"ترنس اوشن" شرکتی که صاحب سکوی حفاری نفت مورد نظر بود، ادعا کرد که بی پی از ارائه اطلاعاتی که در ارتباط با وقوع انفجار در آن سکو نیاز دارد خودداری می کند.

این ادعا در نامه یکی از وکلای "ترنس اوشن" به اعضای کابینه باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا مطرح شده است.

بی پی این ادعا را رد کرده و گفته است که این نامه حاوی "اظهارات گمراه کننده" است.

با این حال این ادعا می تواند باعث افزایش فشار بر بی پی شود، شرکتی که متحمل شدیدترین انتقادهای سیاسی و مردمی به خاطر آن حادثه شد.

پس از انفجاری در روز 20 آوریل در سکوی حفاری نفت در خلیج مکزیک در چند ده کیلومتری سواحل جنوب آمریکا که 11 کشته به جا گذاشت، نشت نفت از چاه شروع شد و برای سه ماه به شدت ادامه داشت. این بدترین مورد نشت نفت در تاریخ آمریکا توصیف می شود.

استیون رابرتس وکیل ترنس اوشن در نامه خود نوشت: "بی پی همچنان عدم تمایل خود - اگر آن را خودداری کامل ننامیم - برای تحویل دادن حتی ساده ترین اطلاعات به ترنس اوشن را نشان می دهد."

او افزود: "این باعث نگرانی است، هم با توجه به اینکه بی پی مکررا بر تعهد علنی خود بر شفافیت و تحقیقات منصفانه تاکید کرده، و هم اینکه به نظر می رسد که بی پی در تلاشی برای جلوگیری از انجام تحقیقات توسط هر نهاد دیگری به جز خود بی پی، از ارائه شواهد سرباز می زند."

به گزارش خبرگزاری فرانسه این نامه برای اعضای کابینه آقای اوباما و اعضای ممتاز کنگره ارسال شده است.

ترنس اوشن در ارتباط با خسارات ناشی از فاجعه با 249 دعوی حقوقی روبروست. این شرکت از یک دادگاه خواسته است مسئولیت آن را به 27 میلیون دلار محدود کند چرا که می گوید در حادثه مقصر نبوده است.

بی پی اما در بیانیه ای بر تعهد "صریح و قاطعانه" خود برای کشف علت انفجار سکوی حفاری "دیپ واتر هورایزن" تاکید کرد.

مطالب مرتبط