درخواست کمک به سیل زدگان پاکستان در جلسه اضطراری مجمع عمومی

سیل پاکستان
Image caption سیل ها که حدود 20 روز قبل شروع شد، موج های دوم و سومی به دنبال داشته است

در جریان یک جلسه ویژه مجمع عمومی سازمان ملل درباره سیل های پاکستان، دبیر کل سازمان ملل، وزیر خارجه آمریکا و وزیر خارجه پاکستان خواستار کمک جامعه جهانی به سیل زدگان شده اند.

این درخواست ها در حالی مطرح می شود که مناطقی به وسعت یک پنجم پاکستان - یعنی منطقه ای به وسعت ایتالیا - اکنون زیر آب رفته است.

مقام های پاکستانی می گویند که ده ها هزار روستا زیر آب رفته، حدود 1500 نفر در اثر آن جان باخته اند و بیش از 20 میلیون نفر به سرپناه، مواد غذایی و آب آشامیدنی نیاز دارند.

عکس های ماهواره ای از منطقه، قبل و بعد از جاری شدن سیل

سازمان ملل متحد با تشکیل جلسه اضطراری مجمع عمومی در روز پنجشنبه سعی کرد توجه جهانیان را به سوی اوضاع وخیم پاکستان جلب کند.

بان کی مون در این جلسه گفت که اهداکنندگان نیمی از 460 میلیون دلاری که این سازمان درخواست آن را برای تامین آذوقه، سرپناه و آب آشامیدنی پاکیزه طی سه ماه آینده داده بود تامین کرده اند.

آمریکا نیز که تاکنون بیشترین کمک ها را ارائه کرده است، روز پنجشنبه اعلام کرد 60 میلیون دلار دیگر به آن اضافه خواهد کرد.

بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد سیل های ناشی از باران های فصلی پاکستان را به یک سونامی آرام تشبیه کرد.

هیلاری کلینتون وزیر خارجه آمریکا اذعان کرد که واکنش جامعه بین المللی در مقابل ابعاد بحران ناچیز است.

شاه محمود قریشی وزیر خارجه پاکستان نیز در سخنرانی خود هشدار داد که موج دوم و سوم سیل ها آنچه را که "فاجعه طبیعی در ابعاد بی سابقه" نامید بدتر می کند زیرا زمین های بیشتری را زیر آب می برد و تعداد بیشتری را از خانه هایشان می راند.

کیم غطاس خبرنگار بی بی سی در نیویورک می گوید که بسیاری از اهداکنندگان از ارسال پول به کشوری که فساد در آن گسترده است اکراه دارند.

اما به گفته خبرنگار ما شاه محمود قریشی در سخنرانی خود قول شفافیت داد و بر اهمیت نیاز به کمک به کشورش تاکید کرد.

نگرانی از پر شدن خلا توسط افراط گرایان

آقای قریشی گفت که جهان نباید اجازه دهد که این فاجعه به فرصتی برای تروریست ها بدل شود.

او در مصاحبه با بی بی سی گفت که منابع ملی پاکستان برای رسیدگی به فاجعه کفایت نمی کند و نباید اجازه داده شود که عناصر رادیکال پا در میان گذاشته و خلاء به وجود آمده را پر کنند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه او در سخنرانی خود در مجمع عمومی گفت: "ضررهای مالی ما از 43 میلیارد دلار فراتر می رود."

مجموع کمک های آمریکا به سیل زدگان اکنون به بیش از 150 میلیون دلار می رسد با این حال ریچارد هولبروک فرستاده ویژه آمریکا در امور پاکستان و افغانستان گفت که پاکستان نیازمند "میلیاردها دلار" کمک است و از جمله از چین خواست سهم خود را ایفا کند.

آقای قریشی گفت که چینی ها کمک نقدی خود را افزایش داده اند و اکنون مسئولیت گسترده تری برای تامین آذوقه، آب و سرپناه برای 27 هزار نفر در یک ناحیه غیرقابل دسترسی در شمال کشور به عهده گرفته اند.

آقای قریشی همچنین در سخنانی در "انجمن آسیا" با اشاره به ابعاد فاجعه گفت که "تاکنون چنین چیزی ندیده ایم" و اشاره کرد که تنها سه هفته پیش از شروع سیل ها در پاکستان این کشور با کمبود آب روبرو بود.

دولت پاکستان به خاطر نشان دادن واکنشی کند به بحران با انتقادهای بسیار شدیدی روبرو شد و آقای قریشی به این انتقادها اذعان کرد.

او گفت: "در ابتدا حالت شوک وجود داشت که دولت را فلج کرد اما آن را پشت سر گذاشته ایم."

آقای قریشی گفت باعث تاسف است که این فاجعه در دره سوات روی می دهد، جایی که زندگی مردم آن پس از عملیات ارتش علیه افراط گرایان اسلامی و "تروریست ها" تازه به حال عادی بازمی گشت. او گفت همین مساله در مورد جنوب پنجاب که چنین عملیاتی در آن در جریان بود مصداق دارد.

بالا

مطالب مرتبط