سالگرد آزادی مقراحی مسئله ساز شد

مقراحی
Image caption از آقای مقراحی هنگام بازگشت به لیبی مانند یک قهرمان استقبال شده بود

دولت بریتانیا از مقامات لیبی خواسته سالگرد آزادی عبدالباسط علی المقراحی را جشن نگیرند.

دولت بریتانیا می گوید جشن گرفتن آزادی آقای مقراحی کار توهین آمیزی بوده و نشان دهنده بی توجهی و بی احساسی خواهد بود.

آقای مقراحی که در انفجار یک هواپیمای آمریکایی بر فراز لاکربی اسکاتلند در سال 1988 مجرم شناخته شده بود یک سال قبل به استناد این که به دلیل ابتلا به سرطان با مرگ فاصله چندانی ندارد از زندان اسکاتلند آزاد شد ولی پس از گذشت یک سال هنوز زنده است.

از وی هنگام بازگشت به لیبی مانند یک قهرمان استقبال شده بود.

وزارت خارجه بریتانیا در بیانیه ای که در آستانه سالگرد آزادی آقای مقراحی انتشار داده خاطر نشان می کند که مشاهده صحنه های مشابهی در سالگرد آزادی آقای مقراحی، نشان دهنده بی تفاوتی و بی احساسی نسبت به خانواده های 270 نفری خواهد بود که در انفجار هواپیما کشته شدند.

در این بیانیه گفته شده که دولت بریتانیا معتقد است که آزاد کردن آقای مقراحی اشتباه بوده است.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا آزادی وی یک اشتباه خوانده و دیوید کامرون نخست وزیر بریتانیا نیز آن را مورد سئوال قرار داده است.

ولی دولت محلی اسکاتلند می گوید تصمیم آزاد کردن آقای مقراحی با حسن نیت اتخاذ شده بود.

در همین حال چهار سناتور آمریکایی که قبلا خواهان انجام تحقیقات مستقل در باره آزادی وی شده بودند یک بار دیگر درخواست خود را تکرار کرده اند.

سناتورهای آمریکایی می گویند به زودی شواهدی را ارائه خواهند داد که نشان می دهد فشارهای تجارتی در تصمیم آزادی آقای مقراحی نقش داشته است.

فرنک لاتنبرگ سناتور ایالت نیوجرسی آمریکا قبلا از آلکس سالموند، وزیر اسکاتلند در کابینه بریتانیا، خواسته بود که به روشن کردن اتهامات مربوط به اعمال نفوذ شرکت نفتی بی پی‌، در آزادی بمبگذار لاکربی کمک کند.

از آقای سالموند خواسته شده بود که وزیر دادگستری و یک کارشناس پزشکی آگاه به این پرونده را به واشنگتن بفرستد اما او این خواست را نپذیرفته بود

آقای لاتنبرگ گفته بود اندوه خانواده قربانیان با اتهامات نامناسبی که درباره آزادی آقای مقراحی مطرح است افزایش یافته است.

سیاستمداران امریکایی ابراز نگرانی کرده بودند که تصمیم آزادی آقای مقراحی ممکن است با یک قرارداد شرکت نفت بی پی با لیبی مرتبط باشد.

مطالب مرتبط