به روز شده:  00:11 گرينويچ - شنبه 21 اوت 2010 - 30 مرداد 1389

سرزمینهای فلسطینی

مذاکرات صلح خاورمیانه از سر گرفته می شود

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

اسرائیل و تشکیلات خودگردان فلسطینیان موافقت کرده اند که مذاکرات مستقیم صلح را دوم سپتامبر در واشنگتن آغاز کنند.

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، جمعه (۲۰ اوت) طی یک کنفرانس خبری در پایتخت ایالات متحده اعلام کرد که باراک اوباما از محمود عباس و بنیامین نتانیاهو دعوت کرده است که برای انجام مذاکرات رو در رو به واشنگتن سفر کنند.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، جمعه ضمن اعلام موافقت با این درخواست، تاکید کرد که خواهان "گفتگوهای جدی و فراگیر" است.

تشکیلات خودگران فلسطینیان، به رهبری محمود عباس، نیز حمایت خود را از مذاکره مستقیم اعلام کرده است.

طرفین موافقت کرده اند که این گفتگوها در مدت یک سال انجام شود.

خانم کلینتون گفت که باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، ملک عبدالله پادشاه اردن و حسنی مبارک، رئیس جمهوری مصر، را نیز به واشنگتن دعوت کرده است.

آقای اوباما اول سپتامبر در واشنگتن با محمود عباس و بنیامین نتانیاهو دیدار خواهد کرد.

این دو سپس در روز دوم سپتامبر در وزارت امورخارجه آمریکا در حضور هیلاری کلینتون رسما گفتگوها را آغاز خواهند کرد.

انتظار می رود که سرنوشت شهرک های یهودی نشین در سرزمین های اشغال شده فلسطینی ها، مرزهای کشور مستقل فلسطینی و آینده شهر بیت المقدس نیز مورد بحث و گفتگو قرار بگیرد.

بیش از ۵۰۰ هزار اسرائیلی در حدود ۱۰۰ شهرک که پس از سال ۱۹۶۷ در کرانه باختری رود اردن و بیت المقدس شرقی ساخته شده زندگی می کنند. بر اساس مقررات بین المللی، این شهرک ها غیرقانونی هستند اما اسرائیل با این نظر مخالف است.

بنیامین نتانیاهو و محمود عباس اول سپتامبر ابتدا با باراک اوباما دیدار خواهند کرد

تونی بلر، نخست وزیر پیشین بریتانیا و نماینده ویژه گروه چهارجانبه متشکل از آمریکا، روسیه، اتحادیه اروپا و سازمان ملل متحد نیز در گفتگوهای واشنگتن حضور خواهد داشت.

هیلاری کلینتون گفت: "این مذاکرات باید بدون پیش شرط، با حسن نیت و با تعهد به موفقیت انجام شود تا آینده بهتر برای مردم منطقه را بوجود بیاورد."

گروه چهارجانبه نیز با صدور بیانیه ای خواهان دستیابی به توافقی شده که به اشغال سرزمین های فلسطینی که به گفته این گروه در سال ۱۹۶۷ آغاز شد، خاتمه دهد.

این گروه همچنین می گوید مذاکرات باید به تاسیس یک کشور مستقل و دموکراتیک برای فلسطینی ها، در کنار اسرائیل، منجر شود.

گروه حماس مذاکرات واشنگتن را رد کرده و آن را تلاش آمریکا برای فریب فلسطینی ها دانسته است.

آمریکا که حماس را یک گروه تروریستی می داند، تاکید کرده است که این گروه در مذاکرات صلح نقشی نخواهد داشت.

جورج میچل، نماینده ویژه آمریکا در امور صلح خاورمیانه، جمعه در واشنگتن تاکید کرد که مذاکرات مستقیم، تنها راه تاسیس یک فلسطین مستقل است.

تشکیلات خودگردان تاکید دارد که یک فلسطین مستقل باید بر اساس مرزهایی تاسیس شود که پیش از ژوئن ۱۹۶۷ قلمروی مردم فلسطین محسوب می شد اما در پی جنگ "شش روزه" به تصرف اسرائیل درآمد.

در این رابطه، تشکیلات خودگردان توقف کامل و فوری تمام ساخت و سازها در کرانه باختری و بیت المقدس شرقی را پیش شرط مذاکرات اعلام کرده بود.

این در حالیست که دستور ماه نوامبر بنیامین نتانیاهو در مورد تعلیق شهرک سازی در کرانه باختری در روز ۲۶ سپتامبر لغو خواهد شد و هنوز روشن نیست که دولت او در این خصوص چه تصمیمی اتخاذ خواهد کرد.

آقای میچل جمعه تعلیق ده ماهه شهرک سازی در کرانه باختری را بسیار مهم ارزیابی کرد و گفت انتظار دارد که دو طرف در این مدت به اقدام های سازنده ای دست بزنند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.