کاسه توالت سالینجر یک میلیون دلار به فروش می رسد

جی دی سالینجر
Image caption کتاب ناتور دشت، مشهورترین کتاب جی دی سالینجر تا کنون ده میلیون نسخه فروش داشته است

کاسه توالتی که گفته شده زمانی مورد استفاده جی دی سالینجر، نویسنده مشهور آمریکایی بوده، برای فروش در سایت حراجی اینترنی ای‌بی، گذاشته شده است.

قیمت این کاسه توالت یک میلیون دلار تعیین شده است.

فروشنده این کاسه توالت می گوید آن را از زوجی خریده است که اکنون در خانه ای که زمانی به جی دی سالینجر تعلق داشت زندگی می کنند.

در آگهی فروش این کاسه توالت گفته شده که تمیز نشده و به صورت اولیه باقی مانده است.

در این آگهی آمده : " هیچ کس نمی داند که وی (جی دی سالینجر) وقتی که بر روی این تاج و تخت نشسته بود، در باره موضوع چه داستان هایی فکر کرده و آن ها را نوشته است."

این توالت، با کاغذی از جوان لیتفیلد، مالک کنونی خانه جی دی سالینجر، همراه است که گواهی می کند این کاسه توالت را هنگامی که خانه سابق آقای سالینجر در نیوهمشایر را تعمیر می کردند، برداشته بودند.

جوان لیتفیلد می گوید او و همسرش همه کارگرانی را که هنگامی که جی دی سالینجر مالک خانه بود، این توالت را کار گذاشته بودند، می شناسند.

تا کنون چند نفر پیشنهاد خرید این کاسه توالت را داده اند.

جی دی سالینجر، در ژانویه سال جاری میلادی در نود و یک سالگی درگذشت.

مشهورترین کتاب وی موسوم به ناتور دشت، ده میلیون نسخه فروش داشته است.

این کتاب که برای اولین بار در سال 1951چاپ شد و موضوع آن در باره احساس بیزاری و بیگانگی یک نوجوان آمریکایی است، همواره یکی از تاثیرگذارترین داستان های نویسندگان آمریکایی بوده است. این کتاب به زبان فارسی هم ترجمه شده است.

وی پس از مدتی از ناشران سرخورده شد و به خانه دورافتاده ای در نیوهمشایر رفت و تا آخر عمر در انزوا زندگی کرد.

در این مدت وی به نوشتن ادامه داد و گفته می شود حاصل این مدت، نسخه خطی پانزده داستان است.

فروشنده کاسه توالت جی دی سالینجر می گوید ممکن است هنگامی که وی از این توالت استفاده می کرده در باره موضوع همین داستان ها فکر می کرده است.