سوئد حکم بازداشت موسس ویکی لیکس را صادر کرد

جولین آسانژ
Image caption جولین آسانژ هفته گذشته به سوئد سفر کرده بود

مقامات سوئد می گویند حکم دستگیری جولین آسانژ، موسس سایت اینترنتی ویکی لیکس را به اتهام ارتکاب تجاوز جنسی در این کشور، صادر کرده اند.

کارن روزاندر، مدیر ارتباطات دفتر دادستانی سوئد گفت این حکم شب گذشته 20 اوت، صادر شد.

این مقام به بی بی سی گفت پلیس سوئد در صدد تماس با آقای آسانژ است ولی تا کنون موفق به یافتن او نشده است.

روشن نیست که حکم بازداشت، بین المللی است یا منحصر به سوئد است.

روزنامه سوئدی دست راستی دیلی اکسپرسن، نوشته است که آقای آسانژ که استرالیایی است، همچنین به اتهام حمله به یک زن تحت تعقیب قرار گرفته است.

پیامی که در صفحه توئیتر سایت ویکی لیکس در این باره گذاشته شده به این مضمون است: "به ما هشدار داده شده بود که منتظر حقه های کثیف باشیم."

کریستین هرافسون، از همکاران جولین آسانژ که در ایسلند است به خبرگزاری فرانسه گفته است که اتهامات علیه آقای آسانژ صحت ندارد.

آقای آسانژ، هفته گذشته در سوئد بود و در یک کنفرانس بین المللی در استکهلم اعلام کرده بود که ویکی لیکس در نظر دارد ظرف یکی دو هفته آینده، آخرین بخش اسناد محرمانه در باره جنگ در افغانستان را که شامل پانزده هزار سند است، منتشر کند.

وی پیشتر گفته بود این اسناد را نگاه داشته تا مطمئن شود انتشار آن جان افراد را به خطر نخواهد انداخت.

ولی دولت آمریکا از او خواسته بود این اسناد را منتشر نکند.

وبسایت ویکی لیکس اخیرا به دلیل انتشار هفتاد و پنج هزار سند محرمانه در باره جنگ افغانستان مشهور شد.

مقام های آمریکا از این که هزاران سند نظامی محرمانه مربوط به جنگ افغانستان در اختیار رسانه های بین المللی قرار داده شده، به شدت انتقاد کردند و ضمن "غیرمسئولانه" خواندن این اقدام، آن را خطری برای امنیت ملی این کشور توصیف کردند.

ولی آقای آسانژ گفته بود دولت آمریکا با انتقاد از اقدام وی سعی دارد افکار عمومی را از کشته شدن هزاران نفر در جنگ افغانستان منحرف کند.

جولیان آسانژ، مدعی شده بود که این اسناد نشان دهنده ارتکاب جرائم جنگی است اما گفته بود دادگاه باید در این مورد تصمیم بگیرد.

مطالب مرتبط