رقابت شانه به شانه در انتخابات سراسری استرالیا

جولیا گیلارد و تونی آبوت
Image caption نتایج نظرسنجی ها احتمال آن را افزایش داده که استرلیا برای نخستین بار از سال ۱۹۴۰ دارای پارلمانی معلق شود

شمارش آرا در انتخابات سراسری استرالیا که به نظر می رسد یکی از تنگاتنگ ترین رقابتهای انتخاباتی این کشور در دهه های اخیر باشد، از احتمال ایجاد پارلمان معلق در این کشور حکایت دارد.

نتایج نظرسنجی های اولیه ای که در بیرون مراکز اخذ رای از رای دهندگان به عمل آمده، ضد و نقیض است و به صراحت مشخص نمی کند که چه حزبی از رقیب خود پیش است.

در حالی که جولیا گیلارد، اولین نخست وزیر زن استرالیا و رهبر حزب کارگر شانه به شانه رقیب محافظه کار خود، تونی ابوت قرار دارد، به نظر می رسد که هیچ یک از دو رقیب اصلی نتوانند ۷۶ کرسی لازم برای کسب اکثریت قاطع در پارلمان را به خود اختصاص دهند. در چنین صورتی استرالیا برای نخستین بار از سال ۱۹۴۰ تا کنون با پارلمانی معلق مواجه خواهد شد.

شبکه خبری ای بی سی استرالیا پیشبینی کرده که ۷۳ نماینده از ائتلاف مخالفان دولت، ۷۲ نماینده از حزب حاکم کارگر، یک نماینده از حزب سبز و چهار نماینده مستقل به پارلمان راه پیدا کنند.

جولیا گیلارد، نخست وزیر فعلی استرالیا قول داده است که به نبرد برای پیروزی ادامه دهد.

تونی ابوت، رهبر مخالفان دولت هم گفته است که آشکار است که حزب کارگر تحت رهبری خانم گیلارد اکثریت خود در پارلمان و همچنین مشروعیت خود را از دست داده است.

این رای گیری دو ماه پس از آن برگزار می شود که خانم گیلارد در رقابت برای رهبری حزب کارگر، بر کوین راد رهبر سابق این حزب چیره شد و به عنوان رهبر و نخست وزیر جدید جای او را گرفت.

خبرنگاران می گویند اقدام خانم گیلارد در دست گیری رهبری حزب کارگر که منجر به برکناری نخست وزیر وقت از قدرت شد، واکنشهای منفی را در افکار عمومی علیه او برانگیخته است.

رای دادن در جریان رای گیری ها در استرالیا برای شهروندان این کشور اجباری است و در انتخاباتی که اکنون در جریان است، چهارده میلیون نفر از واجدین شرایط اخذ رای ثبت نام کرده اند.

مطالب مرتبط