درخواست از عربستان برای جلوگیری از 'قصاص قطع نخاع'

پرچم عربستان سعودی
Image caption سازمان عفو بین الملل به مقامات سعودی گفته است که فلج کردن عمدی یک فرد به مثابه شکنجه اوست

سازمان عفو بین الملل مقامات عربستان سعودی را ترغیب کرده است تا از هرگونه اقدامی برای قطع نخاع یک فرد به عنوان اجرای حکم قصاص خودداری کنند.

بنابر گزارشها، پس از آنکه دادگاهی در عربستان سعودی مردی را به قصاص قطع نخاع محکوم کرد، قاضی دادگاه از بیمارستانهای این کشور در مورد امکان قطع نخاع فرد محکوم با روشهای پزشکی سوال کرده است.

سازمان عفو بین الملل می گوید فلج کردن عمدی یک فرد به مثابه شکنجه اوست.

بر اساس قوانین شریعت اسلامی در عربستان سعودی اگر فردی مرتکب قتل شود یا به کسی آسیب برساند، مجازات قصاص در باره او اجرا می شود که می تواند شامل قطع سر و دست و یا بیرون آوردن چشمان فرد باشد.

حسیبه حاج صحراوی، معاون سازمان عفو بین الملل در منطقه خاورمیانه گفت: " ما از مقامات عربستان سعودی درخواست می کنیم که از اجرای چنین مجازاتی که چیزی کمتر از شکنجه نیست، خودداری کنند."

وی افزود: " اگر چه افرادی که به دلیل ارتکاب جرمی در دادگاه محکوم شده اند باید در مقابل قانون پاسخگو باشند، اما فلج کردن عمدی یک فرد به این شیوه به معنای شکنجه او و نقض تعهدات بین المللی حقوق بشر است."

این سازمان مدافع حقوق بشر که مقر آن در بریتانیاست، در بیانیه خود به گزارشهایی اشاره کرده که حاکیست قاضی دادگاهی در شهر تبوک واقع در شمال غربی عربستان سعودی برای بررسی امکان جراحی نخاع جهت فلج کردن شخص محکوم به تعدادی از بیمارستانها مراجعه کرده است.

عفو بین الملل می گوید که مرد مورد بحث که حدود دو سال پیش باعث فلج شدن فردی دیگر در یک نزاع شد، به هفت ماه زندان محکوم شد.

برادر مرد فلج شده به خبرگزاری اسوشیتدپرس گفته است که در جریان دعوایی که منجر به مجروح شدن برادرش شده، از ساطور استفاده شده است.

او گفت که برادرش هم فلج شده و هم بعدا یکی از پاهایش را از دست داده است، برای همین از قاضی دادگاه در شهر تبوک خواسته که بر اساس قوانین شریعت مجازات قصاص صادر کند.

مطالب مرتبط